Неподозираните опасности на безплатния интернет

Неподозираните опасности на безплатния интернет

Неподозираните опасности на безплатния интернет

Ако избягвате да ползвате международен роуминг за вашия смартфон в чужбина, за да не навъртите солени сметки, винаги сте предразположени към изкушението да се възползвате от безплатна WiFi връзка на обществено място. А знаете ли колко много рискувате в такъв момент? Ще се изненадате да научите, че дори платените мрежи, защитени с пароли, включително тези в кафенетата, летища, дори хотели, ви излагат на опасност от злонамерен софтуер или хакерство предупреждават от „Бизнес Инсайдър”.

Въпреки че повечето от нас се отнасят с повишено внимание към безопасността на личните си електронни устройства, често се оказва, че сами сме си виновни за хакването им – феномен, който Джеймс Лин -директор на подразделение за технологичната стратегия за британския разработчик на софтуер за сигурност Sophos - нарича „смарт телефонен комплекс за неуязвимост”.

Според Мариан Мерит, активист за безопасността в интернет, два са основните риска, пред които сте изправени, когато ползвате интернет през WiFi точка - хитова мелодия, която може да ви подмами да влезете в злонамерен портал или пък сайт, който ви предлага нещо безплатно или имитира законен и надежден оригинал.

И в двата случая, един хакер може потенциално да види вашите пароли на електронна поща, социални мрежи, банкови сметки, документи и др. Ето как да запазите тези лични данни в безопасност.

Следвайте задължителни мерки за абсолютна сигурност

Изключвайте безжичната връзка, когато не я използвате. Също така, не забравяйте, че вашето устройство, особено, ако работи с операционна система Android, е уязвимо откъм злонамерен софтуер. Norton, ESET и Sophos, всички те предлагат добра мобилна сигурност и антивирусни приложения за смартфони.

Използвайте дълги и силни пароли

Съставете си трудни и различни пароли, така че ако някоя от тях бъде открадната, да не може да се използва за отключване на други сметки. Използвайте цифров мениджър за пароли, ако не можете да ги запомните.

Уверете се, че мрежата е легитимна и криптирана

Не мислете, че порталът е реален, само защото името, което се появява във вашия телефона изглежда правилно. Ако сте в хотел или кафене, питайте мениджъра, за да потвърди името на мрежата и че е криптирана. Докато сте онлайн, останете на кодирани канали като използвате сайта на HTTP.

Купете план за данни

По правило клетъчната мрежа е защитена. На пазара има въведени неотдавна достъпни глобални данни, роуминг пакети. Така че, когато имате съмнения, придържайте се към вашия безжичен преносвач на данни.

Данните за интернет потребителите, които съобщават за хакнати сметки са 1 на 10 през 2011г. и 1 на 6 през 2012г.

Следвайте горните съвети, за да не се озовете в тези проценти.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ