Нещата, които ни отне завинаги интернет

Нещата, които ни отне завинаги интернет

Нещата, които ни отне завинаги интернет

Интернет с едната ръка дава, но с другата взема. Прави го незабелязано, особено ако сме погълнати от присъствието му. Но го прави постоянно като неумолимо настъпва все по-навътре в личната ни територия. За да си освободи още и още, и все повече място ни лишава завинаги от други присъствия, умения и дори знания. Вижте какво е успял да разчисти от пътя си до момента само за няколко години.

1. Вежливият спор

Анонимността в интернет форумите се оказа нещо страшно. Заради нея градусът на споровете не спада под отметката, където е допустимо човекът, който не е съгласен с теб да продължава да бъде жив.

2. Прослушването на музикалните албуми от начало до край

Защо трябва да се слушат всички предишни 11 парчета, за да стигнеш до хита под номер12 след като можеш направо да си го изтеглиш!

3. Репутацията и политическото бъдеще

Ако дадена публична личност или пък не дай си боже политик е проявил неблагоразумието да изтърси някаква глупост, няма никакъв шанс това да остане скрито. Сара Пейлин, например изрече няколко необмислени фрази и сложи кръст на кариерата си.

4. Точността

Да бързам да не закъснея за среща? Е, защо след като винаги мога да изпратя съобщение, че съм в задръстване.

5. Вълнуващият опит от първото купуване на списание за възрастни

Вече не е нужно тинейджърите да се навъртат гузно около павилионите с вестници и списания, за да надзърнат в забранените тайни на живота на порасналите. В интернет тайни няма. От една страна е добре, но от друга – един ден няма за какво да си спомняш.

6. Телефоните указатели

Трябва ви номера на паспортната служба? Гугъл отдавна погреба дебелите справочници с бързо остаряващи телефонни номера.

7. Митът, че котките са умни животни

Пълно е в интернет с всякакви картинки на гордите домашни любимци с унижаващи достойнството им надписи.

8. Часовниците

Нужда от тях изпитват само онези, които искат да демонстрират благосъстояние. Останалите са наясно с времето с помощта на компютъра, мобилния телефон и още стотина устройства с таймери.

9. Музикалните магазини

Да дам пари за новия албум на любимата банда или да си го дръпна от пиратски сайт? Изобщо няма място за разсъждения!

10. Хартиените писма

Още съвсем малко и електронната поща ще стане традиционна форма на общуване и в най-отдалечените кътчета на планетата. И какво ще правят тогава пощальоните?

11. Силната човешка памет

Запомнянето на дати и имена на велики личности престана да бъде впечатляващо качество, откакто се появи Уикипедия. Тъжно!

12. Свободното време

Свободното време стана синоним на времето, прекарано в интернет. Че, то има ли какво друго да правим? Да зяпаме през прозореца ли?!

13. Фотоалбумите

Facebook, паметта на компютъра и флашките отдавна замениха стария семеен албум с корици. В нета е далеч по-удобно да покажеш на всички снимките от пътешествието в Египет, а и място не заемат.

14. Семейната вечер пред телевизора

Времената, когато по времето на хитови тв сериали улиците опустяваха, повече няма да се върнат. Сега всеки гледа когато си поиска и каквото си поиска в интернет. Сам!

15. Енциклопедиите

На път да се превърнат в анахронизъм също както телефонните указатели.

16. Извънредните спортни новини

Онлайн-предаванията са в оспорван двубой с телевизията: вече не само резултатът, но и ходът на спортното събитие може да се проследи по всяко време.

17. Слуховете

Ах, този десерт на човешките разговори очи в очи, уви, на изчерпване е. Сега за слуховете са създадени сайтове, където биват събирани, размножавани, а понякога и опровергавани.

18. Уникалните телефонни номера

Помните ли времената, когато беше въпрос на престиж или пък късмет номерът на мобилният ти телефон да е с четири осмици? Не беше толкова отдавна? А днес, колко телефонни номера помните? Запишем ли ги веднъж в указателя на телефона, повече не ги и виждаме.

19. Уважението към лекаря и въобще, професионалиста

На лекар, хората, разбира се, все още ходят, но преди това подробно се информират от всякакви медицински форуми, онлайн-консултации и здравни сайтове. В резултат на което се явяват в поликлиниката с ясно дефинирана собствена диагноза и солидна доза скептицизъм относно квалификацията на лекаря.

20. Екзотичните езици

Текстът на непознат език вече не респектира никого. Онлайн-преводачите все още не могат да се похвалят с коректен текст, но все пак улавят смисъла.

21. Тайната на личния живот

Потребителите на социалните мрежи доброволно качват на страниците си повече информация за себе си, отколкото ФБР, ЦРУ и ДАНС взети заедно могат да съберат за тях.

22. Репутацията на Чък Норис

Списъкът с шеги и закачки за легендарния холивудски актьор, които се мотаят из мрежата, вече надхвърля 1000.

23. Игрите с молив и хартия

Морският шах, бесеницата и прочие мили развлечения по времето на скучен час в училище също се преквалифицираха в интернет, а оттам и в мобилните приложения за телефони. Ако искаш, играй с компютъра, ако искаш – с жив съперник в другия край на света.

24. Концентрацията

В състояние ли сте да напишете един текст до края без нито веднъж да надникнете в някой сайт или да проверите пощата си? Това е проблемът, иска се нечовешка воля да работиш в интернет и да не си отвличаш вниманието.

26. Географските знания

С помощта на масово достъпните GPS системи, вградени повсеместно от автомобилите до смартфоните, да откриеш пътя от точка А до точка Б, вече не е ценно умение и знание.

27. Малките ритуали на закуската, обядът и вечерята

Колко прозаично просто да седнеш пред масата и да ядеш сандвич! Далеч по-интересно е да преглеждаш и сайт с анекдоти, докато го правиш.

По материали от „Дейли телеграф”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ