Нова загадка: Какъв цвят е това яке?

Нова загадка: Какъв цвят е това яке?

Нова загадка: Какъв цвят е това яке?

Мина почти една година от историята с  прословутата рокля и нейният цвят. Изглежда обаче тази тема ще се превърне в ежегодна традиция. Този път ред е на едно яке Adidas, а дебатът е дали е синьо и бяло на цвят или тъмнозелено  и черно и златисто, пише IFLS.

Снимката на дрехата се появи за първи път в Twitter,  качена от потребителя ZAYNSMIND. Тя придоби популярност чрез Tumblr публикацията на Poppunkblogger със съобщението – „Не ми се иска да създам ново синьо/черно, бяло/златно меме, като това с роклята, но моя приятелка има това яке и твърди, че е бяло и синьо, но аз виждам кафяво и черно. Моля ви, кажете ми какво виждате.

Андрю Ричард – илюстратор от Buzzfeed – използва фотошоп (на снимката по-долу), за да анализира цветовете. Изглежда, че те са златист и синьо-зелен.

На втора снимка обаче, уж на същото яке, то всъщност е синьо и бяло (по-долу):

В интернет се подвизава и интервю с ZAYNSMIND, който потвърждава, че дрехата е синя и бяла.

Това може да обяснява част от въпроса, но защо якето изглежда различно за различните хора?

Подобно на прословутата рокля, най-вероятно става дума за следното – нашите възприятия за цветове се променят и направляват от заобикалящата ни страна. На самите снимки има изключително малко контекст (често осветлението не е особено ясно). Тогава мозъкът се принуждава да интерпретира начина, по който светлината пада върху обекта.

Ако си представим, че якето е осветено от естествена светлина или светкавицата на апарат, възприятията ни ще вземат това предвид и ще предположим, че обектът е по-тъмен, отколкото е всъщност. Ако си представим, че дрехата е в тъмно осветена стая, тогава ще решим, че е по-светло, отколкото е в действителност. Същото важи и за самия оттенък на светлината – дали е от ярко бяла светкавица, синкава дневна светлина или жълтеникава от някоя крушка.

Сходен ефект се демонстрира и в популярната оптична илюзия по-долу. Квадратът A всъщност е със същия цвят като B. Нашият мозък обаче е заблуден от сянката на цилиндъра и от шарката на дъската. Затова възприемаме, че B е по-светлосиво от A.

Подобни текстове четете в Обекти;

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ