Образованието е ключово и на брачния пазар

Образованието е ключово и на брачния пазар

Образованието е ключово и на брачния пазар

Десетилетия на проучвания показват, че брак сключват най-често хора с еднаква степен на образование. Но защо е така? Ново проучване на звездните двойки, което е особено актуално днес, след сватбата на британския принц Уилям и Кейт Мидълтън, внася яснота в този стар въпрос. Повече за изследването пише сп. „Тайм”.

Основният въпрос пред социалните психолози е защо образованието е такъв фактор при браковете? Една от възможностите е, че хората просто се женят за партньори, които са срещнали в гимназията или университета – такъв е например случаят при Уилям и Кейт. Много други срещат половинката си на работното място, където обикновено се наемат отново хора с почти еднакви равнища на образование в подобни сфери. Съществува обаче и трети вариант – че училището гарантира няколко много търсени качества при партньора – например нивото на доходите, начинът на живот, средната интелигентност и общите интереси, хобита, професии и способности.

Ето защо Густаф Брузе от датската бизнес школа „Арюс” решава да разгледа браковете и степените на образованост на една група хора, чиито любовни ритуали и навици не следват обичайните схеми – големите холивудски звезди.

Те почти никога не срещат партньорите си в училище и, за разлика от „простолюдието”, учебното заведение, което са посещавали, няма значение за кариерата и професионалния им успех, нито за печалбите от бокс офиса и за журито на „Оскарите”.

За изследванията си Брузе съставил списък от 140 брачни двойки на известни актьори, в които поне единият партньор е оценен високо в скалата „Улмър” за най-добре платените лица в Холивуд. След това ученият определил брачния статут и годините, прекарани в училище, на всеки от тях с помощта на онлайн източници.

Оказало се, че при всички важи една обща схема – прочутите актьори все пак предпочитат да сключват брак с хора с подобен на техния образователен ценз, без значение дали половинката им също е екранна звезда или успешен модел, певец или дори „обикновен човек”.

Много от двойките в списъка на Брузе имат еднаква степен на образование. Така е с Том Круз и Кейти Холмс, всеки от които е прекарал по 12 години в учебните заведения. Така е и с Уил Ферел и шведската му съпруга – актрисата Вивека Полин. И двамата са учили по 16 години, както и Джулиан Мур и съпругът й Барт Фройндлих. Мерил Стрийп и съпругът й – скулпторът Доналд Гъмър, са завършили престижния университет Йейл и имат по 19 години образование зад гърба си.

Разбира се, съществуват и изключения. Такива са Деми Мур (10,5 години образование) и Аштън Кътчър (14 години), Джулия Робъртс (12 години) и Дани Модър (16 години), Кевин Бейкън (11 години) и Кира Седжуик (16 години). Почти във всички такива случаи обаче съпругата имала по-нисък образователен ценз от мъжа си.

Откритията показват, че причината да търсим партньор с подобна на нашата образованост, не е толкова в парите и обстоятелствата. „Тенденцията разкрива важни черти на брачния пазар, които са много полезни, когато искаме да разсъждаваме върху образоваността на населението като цяло – смята Брузе. – Тя подсказва, че в икономиката на отношенията винаги ще остане едно високо ниво на образователна хомогенност, дори и да изчезнат офисите и университетите като място за срещи.”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ