По света и у нас през юни

По света и у нас през юни

По света и у нас през юни

България:

1 юни – Ден на детето или Международният ден за защита на децата се чества на тази дата в почти всички страни от бившия Социалистически лагер. Води началото си от Световната конференция по въпросите на детското здраве, която се провежда през 1925 г. в Женева (Швейцария)и се подписва декларация, която носи името „Женевската декларация”. Тя гласи следното:

1. Детето трябва да бъде поставено в положение да се развива правилно телесно и душевно.

2. Гладното дете трябва да бъде нахранено, болното дете да бъде лекувано, недоразвитите деца трябва да бъдат насърчени, заблудените деца трябва да бъдат вразумени, сираците и изоставените трябва да бъдат подпомогнати и прибрани.

3. Детето трябва първо да получава помощ във време на беда.

4. Детето трябва да бъде подготвено да изкарва прехраната си и трябва да бъде защитено от всяко изкористяване.

5. Детето трябва да бъде възпитавано в съзнание, че най-добрите си качества то трябва да употреби в услуга на своите братя.

За първи път Денят на детето се чества официално международно през 1950 г. в 51 страни по света, а е учреден през 1949 г. с решение на Съвета на Международната демократична федерация на жените.

На 14 декември 1954 г. ООН и ЮНЕСКО обявяват 20 ноември за Световен ден на децата. Тази дата, обаче, не е повсеместно възприета, тъй като голямото мнозинство от страните в света предпочитат да съхранят традициите си в честването на празника на 1 юни. По традиция на този ден у нас се организират много забавления за децата.

1 – 30 юни - Международен хоров фестивал „Маестро Захари Медникаров" - Фестивалът се провежда в рамките на Международната фестивална програма на детското творчество „Приятели на България". Първото му издание е през 2004 г. Целта на фестивала е разпространение и популяризиране на традициите и постиженията на българската и чужда хорова школа, на много произведения за хор на български и чужди автори, изява на майсторските умения на младите таланти, възможности за бъдещо развитие на творческа дейност на изпълнители и педагози. Провежда се ежегодно през юни в курортен комплекс „Албена".

1 юни – 31 юли - XXIV Музикален фестивал в Античния театър, гр. Пловдив -  организира се от Пловдивското оперно-филхармонично дружество, с подкрепата на Община Пловдив, и е приемник на придобилия популярност сред пловдивчани Вердиев фестивал. Провежда се в Античния театър в града.

1 – 12 юни – Международен театрален фестивал „Варненско лято”, гр. Варна  е най-мащабното международно театрално събитие в България. Негова основна цел е да представи основни тенденции в българската и международна сценична практика и да създаде пространство за междукултурен диалог, обмен и пазар. Програмата е построена като мозайка от модули. „Селекционирани български спектакли” държи във фокус театралните развития на българска сцена и извежда значимите и новаторски постижения през актуалния сезон. Международната програма представя водещи творци и тенденции в различни видове театър. Паралелната програма е отворена за разнообразни партньорски инициативи, дискусии, работни ателиета, теоретични конференции, лекции, представяне на книги, изложби и концерти. Организатор на фестивала е фондация МТФ „Варненско лято” със съорганизатори Българска асоциация за театър, Община Варна и Министерство на културата. Негови домакини са Драматичен театър „Стоян Бъчваров”, Държавен куклен театър – Варна, Градска художествена галерия, Фестивален и конгресен център, Археологичен музей - Варна и др.

1 -3 юни - Празника на Розата, гр. Казанлък. Един от най-забележителните фестивали в България, посветен на красотата и цветята, пролетта и благоуханието на безценната казанлъшка роза. Празникът на Розата се празнува за първи път през 1903 г., като оттогава традиционно се провежда през първия уикенд на юни. Това е периодът, през който цъфти нежната маслодайна казанлъшка роза и насища въздуха със своя аромат. Днес празникът на Розата се е превърнал в международно празненство, в което се забавляват хиляди туристи и гости на града. 

3 юни - Нестинарски танци, с. Българи - Днес Българи е единственото нестинарско селище в България. В него се спазва стародавната дата на изпълнение на целия обряд и танцът в жарава – 3 срещу 4 юни, денят на Св. Св. Константин и Елена. Рано сутринта в деня на светците, на процесия, водена от нестинарите, се изнасяли иконите до близкия край селото свещен извор (аязмо). В шествието се включват всички жители. На извора иконите се освещават и се играе хоро — с тъпан и гайда, а водата от извора се приема за най-лековита през годината. След освещаването на иконите, шествието обикаля цялото село и нестинарите се прибират в параклис (наричан конак). В него се пазят иконите на Константин и Елена. В конака нестинарите прекарвали времето до вечерта и слушали непрекъснатото биене на тъпан в определен ритъм, от което изпадали в транс. В същото време на площада се пали огън, който се поддържа цял ден от най-стария нестинар или нестинарка (те обикновено са на възраст, при която вече не играят). На свечеряване огънят вече започва да се разстила за жаравата. В нея първи пристъпват най-старите практикуващи нестинари, които преди това обикалят жаравата три пъти, а след това я минават на кръст. Едва след това започва и истинският танц, като при него изпадналите в транс танцьори нерядко правели предсказания.

1 - 2 юни - Национален младежки тракийски събор „Илиева нива” – Ден на тракийското дете, провеждан в гр. Ивайловград е едно от най-значимите събития в региона, израз на преклонението пред ценността на детския живот като символ на бъдещето на нацията. Денят на тракийското дете е изключително богат на културни събития с основен акцент провеждане на детска асамблея. С много песни, танци, спортни състезания и конкурси се дава шанс на децата да бъдат щастливи, противопоставяйки на войната и смъртта своя съзидателен труд и усмивки.

6 10  юни - Х Международен работнически спортен фестивал, гр. Албена е най–голямото организирано спортно събитие за работещи.  Организатор на проявата е Българска работническа федерация „Труд, спорт и здраве”. Във фестивала участват около 90 работнически спортни клуба с близо 1900 души участници от България и 19 страни на Европа, Азия и Африка. Участниците във фестивала се състезават в 16 спортни дисциплини: мини футбол, волейбол, плажен волейбол, боулинг, тенис, тенис на маса, шахмат, бридж, баскетбол (стрийтбол), дартс, лека атлетика, плуване, теглене на въже, стрелба с въздушна пушка и петанк.

10 – 20 юни - Международен фестивал на камерната музика, гр. Пловдив - се провежда в Етнографския комплекс и Драматичния театър. С утвърден международен авторитет, фестивалът привлича публика от цял свят. Автентичната атмосфера на къщата на Куюмджиоглу, участието на световноизвестни български и чужди изпълнители, между които Ифра Нийман, Данаил Шафран, Святослав Рихтер, Милчо Левиев, Юри Буков, парижсият камерен оркестър, „ Шидлоф квартет”, „Лондонска серенада” и много други са гаранция за неговия успех.

13 - 17 юни - Модна Фиеста „Албена" - Вече единайсет години през месец юни курортният комплекс Албена се превръща в истинска модна столица. В продължение на пет дни  манекени и дизайнери показват на ценителите на българската мода актуалните тенденции за настъпващото лято при бельото, банските, ежедневните и официални облекла. Редица известни български и чуждестранни модни къщи участват във форума,чиито организатор е г-жа Мариана Аршева.

15 юни -15 юли -  "Международен музикален фестивал Варненско лято" e най-старият музикален фестивал в България провежда всяка година през месеците юни и юли в гр. Варна. Получил национален и международен престиж, днес фестивалът е представителен форум на българското и световното музикално творчество и изпълнителско изкуство в областта на класическата музика. Фестивалът има многожанров характер и включва опера, симфонични концерти, камерна и хорова музика, тематични цикли, Международна лятна академия.През своето 85-годишно съществуване ММФ „Варненско лято” е спечелил национално и международно признание. Той допринася много за утвърждаването на българското музикално творчество и изпълнителско изкуство.

15 - 19 юни - Международен детски фестивал „Слънце - Радост - Красота” – гр. Несебър се провежда с участието на детски и юношески творчески колективи и изпълнители от България и други страни. На фестивала участниците показват своите таланти, за повишаване на изпълнителското им майсторство. Целта на фестивала е да спомогне за развитието на детското творчество чрез общуване на ръководителите и децата от различните колективи, обогатяване репертоара им с класически и съвременни произведения.

16 юни - ,,Балканът пее и разказва” е мащабен, уникален проект, който се осъществява в между градовете Котел, Елена, Дряново, Трявна, Гурково и Твърдица от двете страни на Стара планина вече 36 години. От 1996 г. празникът е ежегоден (в началото на м. юни), като градовете се редуват в домакинството му. Запазвайки традиционното представяне на фолклорната култура, той се развива и обогатява с всяко следващо издание. Провеждат се срещи на организаторите, конкурси с учащи, изложби на местни творци и традиционни занаяти, привличат се специалисти в областта на фолклора, популяризира се в местните, регионални и национални медии.

22 - 27 юни - Международният младежки фестивал-конкурс „Фолклор без граници", гр. Добрич и Албена  се провежда под егидата на Министерството на културата на Република България - Дирекция „Музика и танц". Фестивалът е ежегоден празник на уникалните, вечно живи и неизчерпаеми в многообразието си фолклорни традиции и представителен форум на певци, инструменталисти, хорове, оркестри и ансамбли.

23 юни - Празник на черешата, гр. Кюстендил – празникът се свързва със славата на кюстендилския край като Овощната градина на България. Изложението на плодовете на овощния труд за страната започва от гр.Кюстендил през 1896 г., когато е учредена Първата национална овощарска изложба и градът получава званието „Майка на българското овощарство”. Представя се изложба от разнообразни сортове череши, създадени в Института по земеделие в Кюстендил, и отглежданите от земеделските производители в региона. По време на събитието се провеждат много състезания, фолклорни забави и накрая се избират победителите на изложението за най-добро и атрактивно представяне, а черешите се раздават и изяждат.

24 юни – Еньовден - Православният свят празнува рождението на Свети Йоан Предтеча и кръстител Господен. В народните представи на този ден слънцето започва бавно да умира и годината да клони към зимата. Смята се, че на Еньовден различните треви и билки имат най-голяма лечебна сила, особено на изгрев слънце. Затова е най-добре да се берат рано сутринта преди изгрев слънце жените - баячки, магьосници, ходят сами и берат билки, с които после лекуват и правят магии. От набраните билки, между които на първо място е еньовчето, жените правят еньовски китки и венци, вързани с червен конец. В някои райони правят толкова китки, колкото са членовете на семейството, наричат ги по именно и ги оставят през нощта навън. Сутринта по китката гадаят за здравето на този, комуто е наречена. Според вярванията, водата в реките и кладенците на този ден е лечебна, защото слънцето се е окъпало в нея.

22 – 24 юни - Elevation Festival , авиобаза Доброславци - Над 20 изпълнители ще се качат на сцените на Elevation Festival в рамките на два дни. Супермодерните Cypress Hill, Sean Paul, Fatboy Slim, Erykah Badu, Groove Armada (DJ Set), Pendulum (DJ Set) & Verse, Nneka, Kosheen, Chambao, Roni Size feat. Dynamite MC, Rev Run & DJ Ruckus (Run D.M.C), Ed Solo, Breakbot, Mickey Moonlight, Breakage, Graviti Co, Skre4, Der Hunds, Kottarashky, Миленита, Rubikub, Ogi 23, The Top Stoppers, Roots Rocket Band, Southwick, Camp Session са само част от звездния списък на участниците в първото издание на фестивала. Към тях ще се присъединят и някои от емблематичните за DJ сцената имена, както и целият екип на Metropolis.

29 юни – Петровден. Църковен празник, който в източноправославния календар е посветен на Светите равноапостоли Петър и Павел. Те са наречени още „стълбове на православната вяра". Денят на светите равноапостоли Петър и Павел е един от най-почитаните летни празници в традициите на българския народ. Според народните вярвания Св. Петър е ключар на райските порти и главен съдник на човешките грехове, който определя коя душа е праведна и достойна да влезе в рая. На този ден се коли „петровско пиле". Според схващанията на хората на този ден не бива да се върши важна земеделска работа. В черквата се носят петровски хлябове и ябълки-петровки, освещават се и се раздават на роднини и съседи. Две седмици преди празника църквата е определила да се пости. В този период не се ядат блажни ястия. Едва след края на светата литургия в памет на апостолите, когато свещеникът причестява богомолците, се слага край на Петровия пост.

29 юни - 7 юли - Международен филмов фестивал за късометражно кино „В Двореца”, гр. Балчик. Това е най-големият и престижен форум, представящ филми от всички стилове и жанрове с дължина до 45 минути в България. Кшищоф Зануси, Пиер Бисмут, Санди Либерсън, Джи Лий са само част от известните имена, свързани с този филмов празник. Успоредно с него се провежда и фестивалът Music Palace Fest, който в продължение на седмица даде изява на над 20 групи и певци от цял свят.

30 юни - Песни и танци от слънчева Добруджа - "Дебрене 2012" – Съборът се провежда за 42 път от община Добричка, в местността „Славната канара". По традиция той събира заедно няколко поколения, които продължават да тачат и съхраняват българските традиции. Фолклорният форум е носител на добруджанската култура и бит, на народните традиции на българската духовност. Съборът има конкурсен характер. В него могат да се изявят певци, свирачи, танцьори, разказвачи на народни предания, инструментални, певчески, танцови и групи за народни обичаи, които изпълняват добруджанския автентичен фолклор.

Европа:

11 май - 17 юни - Фестивалът във Виена, Австрия - Продължава 5 седмици и предлага широк спектър от изкуства, най-вече музика, но също танци и театър. Събитието е от 1951. В момента това е един от водещите културни фестивали в света и е сред най-значимите в годишната културна програма на австрийската столица.

7 - 10 юни - Фестивал на уличните артисти „Артисти на площада” - За поредна година градчето Пенабили в Северна Италия ще бъде домакин на традиционен фестивал на уличните артисти. Повече от сто артисти на ден ще забавляват публиката по улиците и площадите на средновековния град, разположен в историческата област Монтефелтро. Тази година организаторите имат амбиция да поставят нов рекорд за ходене по въже. Повече от сто артисти на ден ще забавляват публиката по улиците и площадите на средновековния град, разположен в историческата област Монтефелтро. Възникнал спонтанно, фестивалът „Артисти на площада“ с течение на годините се превръща в международно събитие, което съчетава музика, театър, цирк и много изненади.

8 – 10 юни – Download Festival – Това е най-големият рок фестивал във Великобритания. Провежда се в Донингтън парк в Дарби. Името на събитието е избрано поради две причини. Downloading (сваляне) е мръсна дума в музикалната индустрия, откакто съществува споделянето на файловете и рок като бунтовническо движение в музиката. Организаторите на събитието срещат доста голям натиск от останалата индустрия, като някои дори претендират, че Download Festival ще разруши „музикалната индустрия.”

24 юни – Фестивалът на Свети Джон, Флоренция – парад, танци и още нещо. На 24 юни Флоренция се преоблича, празнува, танцува, весели се и пее в памет на Св. Джон. В основата на фестивала е един исторически футболен мач, но има също и надбягвания с лодки, фойерверки и костюмирани герои, които обикалят из града. Свети Джон има дълга историческа връзка с Флоренция. Християнски теолог счита Джон като пратеник на идващия Месия и ерата на Царството господне, а средновековна Флоренция счита себе си за прага към новата ера на човечеството, което е приело светеца за свой патрон.

22юни – 8 юли – „Гранада” международен фестивал на танците и музиката, Испания - Това e невероятно събитие, което се провежда на различни, забележителни места като например Алхамбра. Това е едно от страхотните места, на които може да се насладите на висококачествена музика. Ежегодният международен фестивал на музиката и танците предоставя перфектен опит за любителите на музиката, танците и Granada, за да се насладят истински. Venues – мястото, където се провежда събитието, включва Палата на Карлос V, амфи театъра в Generalife Gardens, както и други исторически сгради и църкви. Фестивалът датира от 1883, когато серии симфонични концерти се е провеждала в палата. Събитието обединява много различни стилове, на практика музика от цял свят. Разбира се, може да се насладите на типичните испански китари и пламенните фламенко танци.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ