Начинът, по който дишаме, влияе на емоциите ни

Начинът, по който дишаме, влияе на емоциите ни

Начинът, по който дишаме, влияе на емоциите ни

Дишането е нещо, което извършваме без да се замисляме. Не го контролираме по какъвто и да било начин. За щастие, то е напълно автоматична функция на човешкия организъм. 

Всяко вдишване и издишване, което правим, е свързано с настроението ни и начина, по който се чувстваме. Когато човек е под напрежение, поема кратки и неспокойни глътки въздух, който бързо издишва. Когато е спокоен, вдишва леко и дълбоко, издишва бавно.  

Учестеното дишане е симптом за стрес или тревожност. Контролът на дишането може да повлияе на начина, по който се чувстваме.

Дълбоките, бавни вдишвания, например, може да убедят съзнанието ни, че вече сме в състояние на спокойствие, пише д-р Мартин Паулус, професор по психиатрия от Калифорнийския университет в Сан Диего, в доклад относно депресията и тревожността от 2013 г.

За съжаление, голяма част от хората са свикнали да дишат по начин, който им влияе негативно.

"За много от нас, дълбокото дишане изглежда неестествено. Има няколко причини за това. От една страна, проблемът идва от начина, по който гледаме на човешкото тяло. Плоският стомах се счита за привлекателен, което кара мъжете и жените да стискат коремните си мускули. Това понякога пречи на дълбокото дишане и постепенно превръща плиткото вдишване в областта на гърди в най-разпространената норма. Твърдят го от Харвардския медицински институт в материал, публикуван в техния блог. Тези бързи вдишвания и издишвания може да ни накарат да се чувстваме по-напрегнати.  

Според много изследвания има начин за промяна на този модел.

Проучване от 2012 г. с 46 мъже и жени музиканти показва, че еднократна 30-минутна сесия, в която те практикуват бавно дишане, е достатъчна, за да намали симптомите на тревожност и напрежение преди представление. Особено при музикантите, които са предразположени към подобни емоционални състояния.

Ползите от умението да се диша могат да се наблюдават дори и при хора, намиращи се в по-тежко състояние. Изследване от 2014 г., включващо ветерани страдащи от посттравматичен стрес, открива, че мъжете, които следват програма за медитация базирана на начина на дишане по 3 часа на ден в продължение на една седмица, са усетили значително облекчение на симптомите на тревожност и напрегнатост.

Ако и вие искате да пробвате метода на дълбокото дишане, от "Харвард" имат няколко съвета, които може да ви помогнат.

На първо място, намерете тихо и удобно място където да седнете или да легнете. След това вдишайте бавно през носа, докато вашият стомах и гръден кош се разширят. После издишайте бавно през устата или носа. Също така, през това време може да броите, за да изравните периодите между отделните вдишвания и издишвания. 

По материал в BusinessInsider.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ