Успешният бизнесмен се гради от люлката

Успешният бизнесмен се гради от люлката

Успешният бизнесмен се гради от люлката

Икономическата криза накара световните специалисти да се замислят. Не са ли самите хора виновни за успеха на лошите бизнес решения и по-точно – тяхната неспособност да мислят креативно за парите си? Финансовите навици трябва да се създават още от предучилищна възраст, убедени са от Коалицията за индивидуална финансова грамотност JumpStart, които подпомогнаха издаването на книгата „Паричките правят магазина”. В съчинението се разказва за малко момиченце, което основава мол на тавана на баба си, за да финансира парти-изненада за любимата старица.

Инициативата да научи децата да мислят като бъдещи бизнесмени пое и популярното предаване „Улица Сезам”, което тази седмица издаде серия видеоматериали, образоващи малките по въпросите на харченето, спестяването и споделянето на ресурси.

Липсата на проучвания не позволява на експертите да предвидят успеха на тези програми. „Ще трябва да минат 20 години, докато видим резултатите”, каза изпълнителният директор на JumpStart Лора Ливайн, която е и съветник на „Улица Сезам”.

Въпреки това от опит не боли, убедени са от коалицията, затова защо не започнете да преподавате на децата си азбуката на бизнеса и управлението на финансите? Вестник „Ню Йорк Таймс” публикува основните възпитателни съвети на експертите.

1. Пестете. „Улица Сезам” пусна безплатно DVD, което може да се вземе от всяка банка PNC, която е партньор в проекта за образоване на малолетните. В пакета има три етикета, които могат да се свалят и от сайта на предаването, на които пише „Харчене”, „Спестяване” и „Споделяне”. Експертите съветват да накарате децата си да залепят етикетите на три буркана, в които да разпределят джобните си пари съобразно това, което смятат да правят с тях. Първият буркан е „за мен”, тоест за текущи разходи. Вторият – „за после”, а третият – „за другите”, например за подарък на мама.

Заучаването на този урок е ключова стъпка в развитието, съветват експертите. Ако детето от малко научи да разпределя ресурсите си и да мисли и за бъдещето, а не само за вкусните бонбони, които ей сега ще си купи от лавката, основата на бъдещия успешен бизнесмен е твърдо положена.

„Голяма част от този процес е заучаването на едно умение”, смята преподавателят по финансово планиране в Тексаския технически университет Ръсел Джеймс. „Същото е като с футбола или другите физически умения, които могат да бъдат създадени под ръководството на наставник. Трябва да дадете на детето възможности, за да упражнява тези умения.”

2. Харчете. На пръв поглед, това е най-лесното нещо за децата. Много по-трудно е да ги накарате да разберат каква е стойността на различните стоки. В „Улица Сезам” мъпетът Елмо заедно с автора на книгата „Създайте си финансов живот” Бет Коблинер трябва да реши дали да купи две ябълки или едно манго, които се продават на една и съща цена. В друга сцена, група дечица избират между големи разфасовки с 6 цвята бои и малки с 12 цвята за същата цена. Целта на упражнението е да се накара детето да мисли какво иска и какво може да получи срещу парите си съобразно възможностите на пазара.

В книгата „Паричките правят магазина” малката героиня е изправена пред по-сложен избор. Тя трябва да реши за колко долара да продава различните стоки в своя мол без помощта на възрастните. Според автора на книгата Девон Кинч, важното са не самите цени, а идеята за относителната стойност. „Цените са само отправната точка, чрез която родителите могат да заговорят за тези идеи”, смята тя. „Някои от стоките могат да бъдат поправени, а други са чисто нови. Това е просто повод за разговор.”

3. Споделяйте. Надписването на единия „спестовен буркан” като касичка за споделяне, вместо за даване, е хитър ход. Той е базиран върху психологическото преимущество на игрите и предпочитанията на децата от предучилищна възраст. Някои родители се страхуват да приучават децата си от малки към идеята за благотворителността, но ако обясните на малкото, че със своите стотинки то може да зарадва близък или да купи храна за милата улична котка, отношението му към даването веднага ще се промени.

Създаването на идеята за споделянето на ресурси е ключово към изграждане на контрол върху импулсите за харчене, смятат специалистите. Контрол, който след няколко десетилетия може да се окаже жизненоважен.

4. Заработвайте. Видеопакетът на „Улица Сезам” въвежда схващането, че съществуват много начини да се спечелят малко пари, ако само си малко по-хитър и инициативен. Елмо печели няколко долара като сгъва дрехи и помага на Луис да поправи счупена машина за сладолед.

Ако назначите определени възнаграждения за извършването на различни домашни задължения, детето ви ще научи, че от работата се печелят пари, и ще започне само да търси начини да ги изкарва. Това не само учи на трудолюбие, но буди и предприемаческия дух и въображение у малките. Важно е и те да разберат, че когато нямат спестявания, трябва да трупат печалби, обяснява Девон Кинч. „Това е постоянна тема в живота на всички нас – имаме ли нещо? Трябва ли ни то?”, убедена е писателката.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ