Да живееш до 100: Как дълголетието ще промени кариерите и бизнеса

Да живееш до 100: Как дълголетието ще промени кариерите и бизнеса

Да живееш до 100: Как дълголетието ще промени кариерите и бизнеса

Нашите представи за кариера и заетост все още се формират от времената, когато хората са живели кратко, казва професорът от Лондонското бизнес училище Линда Гратън и обяснява какво се е променило оттогава

Какво ще се случи, ако доживеем до 100 години? Ако доживеете до тази възраст, правейки разумни спестявания и ако искате да разполагате с поне 50% от предишния си доход за пенсия, ще трябва да работите 80 или повече години. Никое правителство не признава това, но е факт.

Житейски сценарии

Да вземем например два хипотетични профила. Единият се казва Джак и е починал в началото на 70-те. А другата се казва Джейн, сега е на 20 и можем да очакваме, че ще живее поне 100 години. Джейн няма да бърза да взема решения. Вече виждаме, че младите по-късно се женят, по-късно си купуват дом, по-късно раждат деца и започват кариера.

А Джак живееше в съответствие с установения тогава социален шаблон. По негово време всички получаваха образование на една и съща възраст. Всички ходеха на училище. Всички се пенсионираха едновременно.

Джейн не живее по този модел: сега, когато хората сами планират собствения си живот, няма как всички на една и съща възраст да правят едно и също нещо. Преди това по възрастта беше лесно да се определи жизненият етап, в който се намира човек. Но сега такава връзка няма. Можете да отидете в университет на 60. Можете да изградите портфолиото си на двадесет. Можете да изследвате света както на 70, така и на 17.

Преди животът се делеше на три основни: училище, работа, пенсиониране. В дългия живот етапите са повече и съответно, преходите между тях също са повече.

И затова социалните мрежи и контактите са важни за дълголетието – помагат за преминаване от една фаза към друга. Това е, което социолозите наричат ​​„слаби връзки“: хора, които са различни от вас, които не познавате много добре. В крайна сметка хората, които познавате добре, които са подобни на вас, не искат да се променяте. Ако вие се промените, те също трябва да мислят за промяна. И когато мислите за бъдещето, за това кой ще станете, не можете да го предвидите като погледнете най-близките си приятели и семейство. Такива сигнали ще дойдат от широк кръг ваши познати.

Какво означава дълголетието за бизнеса

Най-очевидното е да не изпращаме хората да се пенсионират на 60 години. Това ще създаде големи проблеми в бъдеще. Нека хората работят колкото могат. Освен това си струва да разберете, че една кариера вече не се състои само от три етапа. Хората ще променят кариерата си през цялото време. Те ще започват отначало. Ще учат нови умения. Ще правят паузи в кариерата си. Следователно подходът към кариерния път трябва да бъде по-креативен.

Но откъде ще започнат такива промени? Едва ли от правителствата. Правителствата се нуждаят от гласоподаватели и затова властите на повечето страни, например, не бързат да променят възрастта за пенсиониране. По-скоро промяната би започнала от бизнеса, но много бавно. Не, основните промени са в ръцете на самите хора. Хората ще експериментират, изграждайки живот за по-дългосрочна перспектива.

Източник: McKinsey Insights

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ