Неравенството във времето - това е истинският проблем на света

Неравенството във времето - това е истинският проблем на света

Неравенството във времето - това е истинският проблем на света

Населението на света се увеличава, а светът става все по-богат. Ако ресурсите са ограничени, как е възможно това? Действително, ресурсите са ограничени, но човешкото знание не е. В резултат на това хората могат да намират все по-ценни начини за използване на ограничените ресурси – и точно това правим. В това есе д-р Мариан Тъпи и д-р Гейл Пули разглеждат тема от новата си книга „Свръхизобилие: Богатството и неравенството трябва да се разбират от гледна точка на времето, а не на парите.“

Населението на планетата премина границата от 8 милиарда души. Повод за празнуване или повод за тревога е това събитие? Мнозина смятат разрастването на човечеството за бедствие. От мислители като Томас Малтус и Пол Ерлих до известни личности като Бил Маер и Тъкър Карлсън смятат, че увеличаването на населението ще доведе до изчерпване на ресурсите на планетата. И как да не си спомним за Танос, суперзлодея от филмите за Отмъстителите, и известната му реплика: "Тази вселена е ограничена, ресурсите ѝ - ограничени. Ако животът остане без контрол, той ще престане да съществува. Това трябва да се коригира.“

Ние не сме съгласни!

През 1800 г. на планетата е имало само един милиард души, а средната продължителност на живота е била 28,5 години. В момента средната продължителност на живота в света е около 73 години, като при мъжете тя е 71 години, а при жените - 75 години. За разлика от нашите предци, ние получаваме 45 години повече живот.

Ако ресурсите ни са "ограничени", как така средната продължителност на живота се е увеличила със 156%, а населението - със 700%, което ни дава 20 пъти повече години живот Просто Танос е бил прав само отчасти. Въпреки че на нашата планета има краен брой атоми, стойността, получена от тези атоми, е потенциално безкрайна. Разликата между крайния брой атоми и безкрайната стойност се крие в човешкото познание. Именно знанието прави комбинацията и рекомбинацията на атомите все по-ценни. А знанието не е ограничено от законите на физиката. То е потенциално безкрайно.

Американският икономист Томас Соуел отбелязва, че "пещерните хора са разполагали със същите природни ресурси като нас днес, а разликата между техния и нашия стандарт на живот е в разликата между знанията, които те са могли да използват за тези ресурси, и знанията, които се използват днес". Ако Танос разбираше, че човешкото процъфтяване е свързано със знанието, а не с атомите, и че хората са източникът на откриването на нови знания, той щеше да използва камъните на безкрайността, за да създава повече живот, а не да го унищожи.

Пари срещу време

Как измерваме нарастването на знанията? Можем да го измерим с времето. Купуваме неща с пари, но плащаме за тях с време. Това означава, че има две цени: пари и време. Паричните цени се изразяват в долари и центове. Цените на времето се изразяват в часове и минути. Цената на времето е просто цената на парите, разделена на почасовия доход в момента на покупката.

Ако една пица струва 20 долара, а вие печелите по 20 долара на час, цената на времето е един час, или 60 минути. Ако цената се увеличи на 25 USD, но доходът се увеличи на 30 USD на час, цената на времето е спаднала на 50 минути. Сега получавате 20% повече пица за същото време. Един от рецензентите отбелязва, че "ако можете да произведете същото количество за половината време, значи сте два пъти по-умен. Знанията ви са се удвоили." Цените на времето са елегантни, интуитивни и прости. Те наистина са истинските цени, които плащаме за нещата, които купуваме в живота.

Защо цената на времето е по-добра от цената на парите

Цените на времето имат смисъл поне по пет различни причини.

Първо, цените на времето съдържат повече информация от цените на парите. Тъй като иновациите намаляват цените и увеличават заплатите, цените на времето отразяват по-пълно ползите от ценните нови знания. Ако се разглеждат само цените, без да се разглеждат и заплатите, това показва само половината от историята. Цените във времето позволяват по-лесно да се види цялата картина.

Второ, цените във времето преодоляват всички усложнения, свързани с опитите за преобразуване на номиналните цени в реални. Цените във времето избягват субективните и спорни корекции, като индекса на потребителските цени (ИПЦ), дефлатора на БВП или имплицитния ценови дефлатор (ИЦП), ценовия индекс на разходите за лично потребление (PCE) и паритета на покупателната способност (ППС). Цените на времето използват номиналната цена и номиналния почасов доход във всеки момент от време, така че не са необходими корекции за инфлацията.

Трето, цените във време могат да се изчисляват за всеки продукт с всякаква валута по всяко време и на всяко място. Това означава, че можете да сравнявате времевата цена на хляба във Франция и САЩ (като изчислите колко минути трябва да работят французите и американците, за да си купят един хляб, ще разберете кой е в по-добро положение). Или пък можете да сравните времевата цена на хляба в САЩ през 1850 г. и 2022 г., което ви показва колко по-добре са осигурени днешните американци в сравнение с техните предци.

Четвърто, времето е постоянна и независима променлива. Международната система единици (SI) е установила седем основни показателя. Шест от тези седем показателя са обвързани по един или друг начин с времето. И за разлика от парите, времето не може да се раздува или фалшифицира.

Пето, всеки има перфектно равенство във времето с 24 часа в денонощието. Това ни позволява да сравним стандарта на живот на богатите и бедните.

Изобилие на ресурсите, измерено във времето

Ние смятаме, че икономиката може да бъде много по-разбираема, ако се насочи отвъд парите и атомите към знанието и времето. Използвайки цените на времето, разработихме аналитична рамка за измерване на изобилието на ресурси на лично и глобално ниво. Промяната в цените на времето с течение на времето разкрива колко по-добре сме осигурени.

Установихме, че от 1980 г. до 2020 г. цената на 50 основни стоки, като петрол и пшеница, дървен материал и желязна руда, е спаднала средно със 75,2%. Това означава, че за времето, необходимо за спечелване на парите за закупуване на една единица от нашата кошница от 50 основни стоки през 1980 г., през 2020 г. ще получите 4,03. Това е увеличение с 303% за 40 години. Изобилието от лични ресурси се увеличаваше с 3,55% годишен темп, удвоявайки се на всеки 20 години. За същия период населението на света се е увеличило със 75,8%. Като се има предвид, че глобалното изобилие на ресурси е равно на личното изобилие на ресурси, умножено по броя на населението, установихме, че глобалното изобилие на ресурси се е увеличило с 608%. На всеки 1% увеличение на населението изобилието на лични ресурси се увеличава с 4%, а изобилието на световни ресурси - с 8%.

За да направим тази огромна експанзия на богатството по-разбираема за аудиторията, разгледахме периода между 1850 и 2018 г. и открихме, че за един типичен работник със синя якичка в САЩ цените на 26 основни стоки са спаднали средно с 98,3%. За времето, необходимо за изкарване на парите за закупуване на една единица от нашата кошница от 26 стоки през 1850 г., работниците със сини якички биха получили 58,62 единици през 2018 г. През цялото това време населението на САЩ се е увеличило 14,22 пъти. Това предполага, че изобилието на ресурси се е увеличило с над 83 000% на ниво население на САЩ. Всеки 1% увеличение на населението на САЩ съответства на 63% увеличение на изобилието от ресурси на ниво население.

Истинското неравенство

Много хора се тревожат от неравенството в доходите. Тъй като всички разполагаме с точно 24 часа в денонощието, може би по-добрият начин за сравняване на неравенството не е в пари, а във време.

Да разгледаме Радж в Индия и Рей в Индиана. Да предположим, че през 1960 г. Радж е прекарвал по седем часа на ден, за да печели парите, необходими му за купуване на ориз за храна. (Това не е необичайно в много бедните страни дори и днес.) До 2018 г. цената на ориза, измерена през време е спаднала с 86,2%. Сега внукът на Радж работи само 58 минути, за да си купи ориз. Внукът на Радж разполага с шест часа и две минути, за да направи нещо друго.

През 1960 г. Рей може да е прекарвал най-много по един час на ден, за да изкара достатъчно пари, за да си купи жито за храна. До 2018 г. цената на пшеницата е спаднала с 87,5%. Сега внукът на Рей работи по-малко от осем минути, за да си купи пшеница. Внукът на Рей е спечелил 52 минути, но внукът на Радж е спечелил 363 минути. През 1960 г. неравенството във времето е било 360 минути. До 2018 г. то е спаднало до 50 минути.

Неограничено знание, неограничено богатство

Растежът на знанието е ограничен само от броя на човешките същества, които са свободни да действат по своите идеи за създаване на стойност. Икономиката изучава как хората създават стойност един за друг, като откриват и споделят ценни знания на свободните пазари.

Някои смятат, че целта ни трябва да бъде устойчивост, но устойчивостта е мислене в ограничени атоми. Иновацията е мислене със знания. Не можем да създадем повече атоми, но можем да създадем повече знания и следователно повече богатство за всички на планетата. Точно както няма ограничения за броя на песните, които можете да създадете с 88 клавиша на пианото, така наистина няма ограничения за растежа на знанието, което може да комбинира и рекомбинира съществуващите атоми.

Ако погледнем на света от гледна точка на времето и нарастването на знанията, можем само да изпитваме дълбока благодарност към милиардите хора преди нас, които са работили, откривали, създавали и споделяли идеите си, за да може нашият живот да бъде много по-добър от техния. Нека отпразнуваме и приветстваме осеммилиардното попълнение в нашето семейство на създатели на изобилие.

Източник: Big Think

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ