Samsung създава фонд за работници, болни от рак

Samsung създава фонд за работници, болни от рак

Samsung създава фонд за работници, болни от рак

Южнокорейската компания Samsung Electronics ще създаде фонд за компенсиране на служителите си, заболели от рак. Фондът ще разполага със 78 млн. евро, съобщава френският вестник „Монд”. Фондът е предназначен за работниците и персонала, както и за техните семейства. Ще финансира и изследвания и обучението на експерти за подобряване на сигурността в производствата й.

Според асоциацията Sharps (подкрепяща повечето болни от рак работници в компанията), около 200 души са се разболели заради естеството на работата си, а 70 са починали.

Предложението за създаването на фонда бе направено от корпорацията по време на преговорите с болни от рак служители, техните семейства и експерти. То цели да ограничи атаките срещу компанията от 2007 насам.

Много млади служители на компанията са починали от левкемия. Част от работата им е била да „измиват” полупроводници и се налагало да потапят ръцете си в химически разтвори.

През 2007 г. бащата на една от жертвите – 22-годишен младеж, работил в завод в южната част на Сеул, основава движение за разкриване на причината за заболяването. Samsung отрича връзката между болестта и работата на жертвата.

От това движение, с подкрепата на много синдикати, се създава асоциацията Sharps а историята на 22-годишното починало момче се превръща във филм.

Въпреки множеството съдебни дела, Samsung Electronics продължава да отрича връзката между работата на жертвите и болестта.

След нов случай на смърт от левкемия през 2010 г. на 23-годишен служител, компанията все пак признава, че за 13 години 22-ма работници са заболели от рак, но отново отхвърля причината за заболяването. Десет от болните са починали.

През юни 2011 Samsung е осъден за пръв път от близки на жертви. 10 месеца по-късно правителството поиска от компанията мерки, за да предпази персонала.

Едва през 2014 г. позицията на Samsung еволюира наистина. Тя се извини официално и обеща компенсации, но отново отрече връзката между болестта и химикалите в производството. Все пак призна, че е трябвало да се ангажира по-рано с търсенето на решение на проблема.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ