5 особености на разочароващите стажове

5 особености на разочароващите стажове

5 особености на разочароващите стажове

Мнозина сред мениджърите са затрупани от работа през лятото, когато заместват колеги в отпуск. В същото време, в най-топлия сезон текат и студентските стажове. Младежи се обучават и завоюват вълнуващ първи работен опит. Преживяването на стажантите в компаниите не бива да се забравя, припомня американският сайт Business Insider. 

Той посочва в материал пет особености на разочароващите летни стажове. Четивото е за ръководители на екипи, които може да се замислят дали не са забравили целта на стажовете, предлагани във фирмата им, и за младежи. Стажантите са призовани сами да направят престоя си на работа по-продуктивен, като са активни, идейни и ентусиазирани. 

Ето как авторите описват разочароващите стажове и какво съветват студентите. 

1. Стажантът върши повече административни задачи, а е очаквал по-съществена работа. 

Съвет до стажантите: Говорете с прекия си ръководител. Възлагането на определено количество административна работа е нормално за повечето стажове. Все пак, все още не сте се доказали в работата. В идеалния вариант ще ви дадат по-интересни задачи, ако се справите отлично със скучните и ги свършите с ведро настроение. Вие сте млад човек и енергията, която носите, е най-голямата ви сила. 

Ако са ви били обещали проекти, които не получавате, или пък полудявате от подреждане на документи и разнасяне на кафе, говорете с прекия си ръководител. Споделете му, че разбирате нуждата от работата, която вършите, но също така искате да прекарате ползотворно лято. Добавете, че се надявате да ви предложат и по-съществена работа. Ако сте обсъждали конкретни проекти докато са ви наемали, сега е време да ги споменете. 

2. Стажантът не получава достатъчно задачи и му е скучно.

Съвет: Говорете и за това. Кажете на мениджъра си, че прекарвате не особено продуктивно време. Попитайте с кои допълнителни проекти може да се заемете. Някои мениджъри вземат стажанти без да помислят за времето, което трябва да отделят, за да им дават и преглеждат проекти. Може би работите с този тип мениджъри. Затова питайте за дългосрочни проекти, които бихте могли да поемете, за да сте заети за дълго. Може също да питате дали може да помагате на другите в офиса, когато имате свободно време. Ако ви разрешат, ще видите, че другите служители ще бъдат много щастливи да ви затрупат с работа, ако ръководителят ви не го прави.

3. Стажантът не получава обратна връзка и насоки в работата.

Съвет: Бъдете ясни от какво се нуждаете. Когато ви дадат неясна задача, задавайте въпроси. Помолете за образци, за да ги погледнете и да се сдобиете с представа как изглежда един добре направен проект. Също така може да проведете обширен разговор с шефа си и да обясните, че ви е трудно с някои от задачите. Предложете среща веднъж седмично и говорете над какво работите, за да получите обратна връзка.

4. Не се включва в работните срещи и дискусиите в офиса, за да даде идеи или да разбере бизнес мисленето на фирмата. 

С цел събранията да са кратки и фокусирани, мениджърите често ограничават броя на участниците до минимум, включвайки само тези, които са навътре в нещата или имат право да вземат решения. Не винаги е подходящо да се включват допълнителни лица, но да сте наблюдател е друго. Опитайте да обясните, че просто искате да седнете и да слушате, отколкото да участвате. 

5. Получава възнаграждение за труда си, с което едва покрива разходите си за път до работа. 

Не е неудачно да питате за малко помощ при разходите си. Бюджетът ви може и да не ги покрие, но не е безобразно да попитате. Опитайте така: "Възнаграждението ми не покрива разходите ми от и до работа. Възможно ли е да получа малко финансова помощ, за да не харча пари като идвам на работа?“(Едно предупреждение: Винаги е по-добре да преговорите този тип проблеми преди започване на стажа. По принцип е по-трудно, но не невъзможно да се променят условията на работна оферта след като вече сте започнали да се трудите.)

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ