12 съвета за по-добро здраве – Част I

12 съвета за по-добро здраве – Част I

12 съвета за по-добро здраве – Част I

Добре дошли в програмата, която ще ви помогне наистина, сериозно, най-накрая да подобрите общото си здравословно състояние. 12-те съвета, които ще ви дадем, покриват всичко, което трябва да знаете - от фитнес залата до кухнята и спалнята. В първата част ще обърнем внимание на силния пол. 

Мъже, време е за пълни изследвания – от главата до петите!

Ето как да извлечете максимална полза от прегледа при лекаря:

Когато бях по-млад, третирах тялото си като кошче за отпадъци – наливах се с бира и уиски и се тъпчех със сандвичи с пилешко и говеждо. И въпреки това се събуждах свеж като репичка след 6-часов сън. Сега съм на 30, а дори не мога да изпия по чаша червено и бяло в една вечер, а храненето преди сън предизвиква потене и кошмари.

Вече внимавам какво вкарвам в организма си, защото в противен случай се чувствам отвратително. Но какво да правя с нещата, които не чувствам? Мъжете на моята възраст обикновено избягват медицинските прегледи, освен ако нямат нещо счупено или не получат кръвоизлив. А да продължите да се мъчите, без да идете на лекар не е проявата на смелост, която си мислите – просто с ужас избягваме възможността да ни бъде поднесена някоя лоша новина.

Затова прекарах последните няколко седмици, задавайки категорични и сериозни въпроси за здравословното си състояние на различни лекари. Например „Откъде да знам, че съм здрав?“ или „Как изглеждат опасните бенки?“, или „Могат ли да ми предпишат силен антидепресант за напрежението, което изпитвам преди прегледа на простата си?“

Вече знам какво да казвам на лекарите си и какви въпроси да задавам и ще ви споделя откритията си. Всички мъже трябва да разберат, че ранната диагностика не е досадно задължение – все пак включва „приятен“ обстоен преглед на интимните ви части.

1. Когато говорите на лекаря си за заболяванията в семейството, разходете се назад, още преди родителите си. Важно е да споменете всички хронични или психични болести, от които са страдали прародителите, братята и сестрите ви – особено онези, които са били диагностицирани в ранна възраст. Не бива да съдите, че имате деменция по 90-годишната си баба, която погрешно употребява думата „блог“.

2. Нали знаете как ви теглят преди всеки преглед? Разделете теглото си на квадрата на вашия ръст, измерен в метри, и ще получите индекса си на телесна маса (ИТМ), който грубо ще ви ориентира дали теглото ви е под или над нормата. В най-добрия случай вашият ИТМ ще е между 18,5 и 24,9. Моят е 25, но пък аз винаги живея на ръба.

3. Ако сте като мен – със светла кожа и целият в бенки или често сте изгаряли на слънце, ходете на преглед при дерматолог поне веднъж годишно. Следете бенките си – променят ли цвета, размера и формата си – тъй като има вероятност да се превърнат в злокачествени образувания. Прегледът отнема само няколко минути, през които лекарят ще ви обходи с лупа, подобна на тези, използвани от бижутерите.

4. Прекалявате с алкохола, когато изпивате повече от 14 питиета седмично. Ако 14 не ви се струват чак толкова много, направете си тест за нивото на чернодробните ензими, макар че един наистина увреден черен дроб би бил толкова уголемен, че докторът ви ще го напипа през кожата. Или ще надуши уискито през порите ви.

5. Оптималната стойност на кръвното ви налягане е под 120/80, а на холестерола – под 5,2 ммол/л. По принцип е чудесно да знаете тези стойности, но не е лошо да минавате годишни прегледи след 35-годишна възраст, или когато започнете да слушате Стив Ърл – зависи кое ви сполети първо.

6. Ректалните прегледи за рак на простата вече не са препоръчителни, ако не проявявате симптоми. Още добри новини: трябва да си правите редовни колоноскопии едва след като навършите 50, така че задните ви части ще станат обект на обстойно медицинско проучване чак когато сте на половината на живота си. А дотогава ще сте започнали да се радвате на лекарското внимание.

7. Някои здравословни проблеми (сексуални дисфункции, умора, панически атаки) може да са само в мозъка ви – посетете психиатър.

8. Сексуално активните необвързани мъже, които се опитват да счупят рекорда на Уилт Чамбърлейн, трябва да се изследват за полово предавани болести поне веднъж годишно.

9. Ракът на тестисите е най-често срещаното онкологично заболяване сред младите мъже. Трябва да започнете да се преглеждате още на 14-годишна възраст. Не пренебрегвайте бучки, подутини или болки (не че бихте могли). Опознайте тази част от тялото си.

10. Превантивните грижи са процес. Не очаквайте да откриете някакъв житейски хакер като Тим Ферис, който да ви открие проблемите, преди да са се появили: „Ако сте над 30 и нокътят на палецът ви започне да расте по-бързо от останалите, значи в скоро време ще получите инфаркт или инсулт, затова си поемете въздух и яжте по един банан в 3 следобед всеки ден.“ За нещастие, медицината не е толкова напреднала, поне не още.

Макс Силвестри,  за GQ Magazine

Следва продължение

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ