NASA поръча на частници да построят спътник за търсене на екзопланети

NASA поръча на частници да построят спътник за търсене на екзопланети

NASA поръча на частници да построят спътник за търсене на екзопланети

Американската космическа агенция NASA сключи договор за построяването на спътник за 75 млн. долара с частната корпорация Orbital Sciences, съобщи компанията на сайта си. Апаратът ще търси подобни на Земята планети, на които би могло да има живот.

Изстрелването на спътника Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS – спътник за търсене на екзопланети по транзитен метод) е планирано за 2017 г. Космическият апарат ще бъде оборудван с четири телескопа, с чиято помощ ще търси планети извън пределите на Слънчевата система.

За две години спътникът ще наблюзава около 2 милиона звезди, сред които хилядата най-близки до Земята светила от типа „червено джудже”. Информацията, събрана от TESS, ще се потвърждава от космическия телескоп „Джеймс Уеб”, който през 2018 г. трябва да замени прочутия „Хъбъл”.

Компанията Orbital Sciences ще разработи TESS в сътрудничество с Масачузетския технологичен институт (MIT) на базата на своята спътникова платформа LEOStar-2. Най-известният спътник, построен на тази платформа, е рентгеновата обсерватория NuStar, която бе изстреляна в Космоса през 2012 г.

Проектът TESS е разработен под егидата на програмата на NASA – Explorer. През септември 2011 г. работата върху него започна в рамките на общ конкурс от 11 проекта, насочени към изучаването на екзопланети (планети, намиращи се извън Слънчевата система). Според условията на програмата производствената стойност на апарата не бива да превишава 200 млн. долара.

Корпорацията Orbital Sciences е основана през 1982 г. Тя се занимава с производството на научно-изследователски космически апарати за NASA, на системи за противоракетна отбрана и наблюдения за Министерството на отбраната в САЩ, както и на метеорологични и комуникационни спътници. На 21 април 2013 г. се състоя и първото изстрелване на ракетата-носител „Антарес”, работа именно на Orbital Sciences, която ще може да доставя в орбита до 5 тона полезни товари. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ