Вие не сте уморени, само така си мислите!

Вие не сте уморени, само така си мислите!

Вие не сте уморени, само така си мислите!

Нов експеримент изследва претоварените от умствен труд хора, за да установи може ли чрез самозаблуда мозъкът им да продължи да работи на пълни обороти. Оказва се, че отговорът е "да", пише Business Insider. Ключът към избягването на умствената умора е в това да си казваме, че не сме уморени, коментират американските автори.

В рамките на медицинския експеримент изследователите са наблюдавали психически натоварени и уморени пациенти, след което са им показали фалшиви тестови резултати. В опит да заблудят пациентите, ръководителите са им казали, че не са толкова изтощени, колкото им се струва, и че могат да продължат по същия начин с умствената дейност. Оказва се, че тази чиста лъжа е довела до самозаблуда, която оказва ключово влияние върху представянето им. „Излъганите”, че могат повече хора са демонстрирали по-добри резултати от останалите, на които е била казана истината. Получил се е резултатът "Кажи на ума си, че може повече и той ще може повече". 

Човешкият мозък е склонен да се адаптира към регулирането на мисли, преценки и модели на поведение, смятат изследователите. Актуално проучване показа, че изчерпването на ресурсите за саморегулацията му може да влоши изпълнението на процесите в него като ограничи капацитета на работната му памет. Конкретно в това проучване е било изследвано дали мисълта за изтощение директно оказва влияние върху контрола и изпълнението на работата след това. Изводът е, че участниците, излъгани, че умът им не е уморен, са показали по-голям капацитет на работната памет след това.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ