Големите научни проекти, които започват сега 2

Големите научни проекти, които започват сега 2

Големите научни проекти, които започват сега 2

Всяка година правителствата и филантропските организации финансират работата на учените, чиито изследвания могат да променят света ни.

Авторите от сайта io9 разказват за 21. най-обещаващи, големи научни проекти, които започват тази есен и могат да повлияят на човешката история. Вчера ви представихме изследванията в областта на медицината. Днес ще ви разкажем за част от мащабните проучвания, насочени към звездите.

КОСМОС

4. Китай ще изстреля космическата си станция Тиангонг 1.

Спонсорирано от: Националната космическа агенция на Китай.

С колко? Конфиденциална сума.

За какво става дума? Тиангонг 1 (в превод на бълг. ез. “небесно място“) ще бъде китайският пртотип на космическа станция. Теглото на съоръжението ще бъде 8,5 тона. Самата станция ще бъде изстреляна в ранната есен на тази година. Три мисии, насочени към нея, са планирани за следващите две години. Последната от тях трябва да изпрати китайски космонавти на станцията.

Защо се вълнува светът? Докато САЩ слагаше край на космическите полети с екипажи за известно време на мнозина се стори много вълнуващо как останалите държави настъпват и отправят поглед към звездите. Смята се, че Тиангонг 1 може да стане следващата Международна космическа станция, имайки предвид, че МКС ще бъде свалена от Космоса през 2020 г.

5. Експеримент с органичен интерпланетарен полет (LIFE).

Спонсорирано от: Руският институт за космически изследвания и отчасти разработен от дружеството Planmetary Society.

Какво е? Десет вида организми, включително еукариотните и прокариотните бактерии ще бъдат поставени по три в цилиндъри от 100 грама, поставени на руската космическа сонда Фобос-грунт. Тя ще бъде изстреляна, за да изследва Фобос – един от спътниците на Марс по-късно тази година. Едноклетъчните организми екстермофили ще участват в мисията заради способността им да издържат на екстремни температури и среда с високо съдържание на сол.

Защо този проект е вълнуващ? Микробите ще бъдат изпратени за 3 години в Космоса. Този експеримент може да докаже твърдението, че някои от земните организми могат да издържат във вакума и високите температури извън нашата планета.

6. Мексико започва собствена космическа програма.

Спонсорирано от: Agencia Espacial Mexicana

С колко? Конфиденциална сума.

За какво става дума? Генералният директор на новооснованата мексиканска космическа агенция ще бъде назован тази есен. По този начин страната ще потвърди плановете си да насочи усилия, научен капацитет и средства към изследването на Космоса.

Защо е важно? Мексико цели да инициира полети с човешки екипаж, а не експериментални мисии на животни, както САЩ и Русия масово правят в последните години. Това начинание е смятано от мнозина за смело и похвално. Ако то се случи, ще бъде повод за национална гордост и самочувствие, които ще повлияят на начина, по който страната се възприема и на позицията й на международната политическа сцена. Особено ако и други богати латино държави последват примера й.

Очаквайте продължение!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ