Дългият престой в космоса уврежда тежко зрението на астронавтите

Дългият престой в космоса уврежда тежко зрението на астронавтите

Дългият престой в космоса уврежда тежко зрението на астронавтите

Дългите мисии в космоса причиняват деформации на очните ябълки при космонавтите, пише „Гардиън”.

Твърдението е на база на медицински изследвания на 27 астронавти на НАСА, които са се завърнали на Земята след ппродължително ребиваване в космоса. При всички тях са открити необясними деформации на очните ябълки, зрителните нерви и хипофизата. В НАСА са нащрек след като астронавтите, които летяха до Международната космическа станция с една от совалките, започнаха да съобщават за настъпване на изменения в зрението. Някои започнаха да виждат по-лошо, докато при други, обратно, зрението се е подобрило.

Част от учените са на мнение, че тези изменения са предизвикани от повишеното налягане в гръбначномозъчната течност в човешкия организъм в условията на безтегловност, но точната причина за това явление още предстои да се изясни.

„Ако желаем да продължи усвояването на космоса и да летим извън пределите на земната орбита, добре би било да знаем, дали това е тежък страничен ефект, с който ще се наложи да се борим или предотвратяваме, или това е нормален процес на адаптация в космоса”, коментира експертът от Европейската космическа агенция Волкър Даман.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ