Земното ядро било с 1000 градуса по-горещо, отколкото се смяташе досега

Земното ядро било с 1000 градуса по-горещо, отколкото се смяташе досега

Земното ядро било с 1000 градуса по-горещо, отколкото се смяташе досега

Твърдото желязно ядро на Земята е с температура от 6000 градуса по Целзий, което е с 1000 градуса повече, отколкото се смяташе досега. Това установи екип от учени, ръководен от Симоне Анцелини от Комисариата по атомна енергетика в Гренобъл, Франция, предаде РИА „Новости”, позовавайки се на публикация в сп. Sience.

Учените изчислили температурата на твърдата част на ядрото на Земята, проследявайки поведението на желязото при свръхвисоко налягане. За целта те разработили оригинална методика, която позволява да се „освети" сплавта в камера с високо налягане с помощта на синхротронни рентгенови лъчи. Методиката позволява да се види агрегатното състояние на сплавта - втечнила ли се е или е останала твърда. Тези данни са необходими за изучаване на поведението на материята на ядрото, тъй като температурата на топене и другите свойства на желязото се промeня драстично при свръхвисоко налягане.

Групата на Анцелини е използвала метода си за измерване на свойствата на парче желязо, което е било подложено на налягане от 2,2 милиона атмосфери в диамантена наковалня и нагрято до 4500 градуса с помощта на лазерен лъч. Тези данни са помогнали на учените да изчислят температурата в твърдата част на ядрото, налягането в което достига 3,3 милиона атмосфери.

За тяхна изненада температурата в него е достигнала 6-6,5 хиляди градуса, което с 1000 повече от предишните изчисления.

Според геолозите, новото измерване на температурата добре се съгласува с други данни за строежа на планетата и ще позволи да бъде обяснено защо ядрото на Земята генерира магнитно поле.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ