Изобретиха революционна електрическа крушка

Изобретиха революционна електрическа крушка

Изобретиха революционна електрическа крушка

Алтернативите на обикновената електрическа крушка на Томас Едисън до този момент са компактните луминесцентни лампи (CFL) или LED светлините. CFL консумират 75% по-малко електричество от крушките. LED осветлението дори по-малко. 

Скоро обаче по света ще има и четвърта опция за осветяване, съобщава Business Insider. Тя е нов вид крушка, наречена FIPEL. Дело е на американския професор по физика Дейвид Каръл. Абревиатурата в названието й произхожда от „field-induced polymer electroluminescent technology” и обозначава наличието на електролуминисцентна технология. „Това е първата новоизобретена електрическа круша от почти 30 години”, коментира професорът и изследовател на Университета “Уейк Форест” в Северна Каролина.

За да разберете как тя функционира, трябва да си представите работата на микровълновата печка. Например, вземате картоф и го поставяте в микровълновата. Устройството започва да го обстрелва с микровълни, известни като поток на водоизместимост. Това означава, че вълните карат водните молекули в него да се удрят напред и назад. И картофът се нагрява.

Това, което Каръл и научният му екип са сторили, е да разработят специален вид пластмаса, която при нагряване с електрически поток предизвиква и поток от водоизместимост по същия начин. Но в случая не дава топлина, а светлина.

Новият източник на осветление е изработен от няколко слоя и е от много тънка пластмаса. Всеки от слоевете му е около 100 000 пъти по-тънък от дебелината на човешки косъм. Пластмасата е поставена между алуминиев електрод и прозрачен проводников електрод. Когато потокът премине през устройството, той стимулира специфичният пластмасов материал да светне.

Революционното е, че FIPEL е малко по-ефективна от луминесцентните лампи и горе-долу толкова пестелива, колкото LED, но има няколко предимства. CFL съдържат малко количество живак, който може да бъде отровен, ако не се използва и съхранява правилно. За сметка на това FIPEL крушките не използват никакви вредни химикали в производството и лесно могат да бъдат рециклирани, защото са направени от пластмаса.

Освен това някои LED светлини имат син оттенък, когато ги погледнем, FIPEL пък са изработени така че да нямат цвят. Не светят в жълтото на слънцето, с което очите ни са свикнали докато сме еволюирали на земята.

Формата им не е като на традиционната крушка. По-скоро приличат на светещ панел. Животът им е между 25 000 и 50 000 часа, което е сравнимо като продължителност с този на LED.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ