Как вреди мултитаскингът?

Как вреди мултитаскингът?

Как вреди мултитаскингът?

Хората, които изпълняват постоянно много неща едновременно, се справят по-зле, отколкото останалите, които следват принципа "едно по едно". Причината е, че те по-трудно организират мислите си и филтрират важната информация. Освен това са по-бавни в прехвърлянето от една задача на друга. 

Това твърди група учени от Станфордкия университет в САЩ, която изследвала представянето на пациенти, склонни често да се занимават с няколко неща едновременно.

Най-просто казано, мултитаскингът снижава ефективността ни, защото мозъкът е съставен от връзки, с които да се фокусира върху едно единствено нещо. Когато опитаме да правим две, на него му липсва естественият капацитет да ги изпълнява както по принцип би могъл едно след друго, посочва в материал списание Inc.

Мултитанскингът снижава IQ-то, продължават авторите. До този извод достига изследване на Университета в Лондон. Учените оприличават спада на коефициента на интелигентност при едновременна работа по няколко задачи с този от пушене на марихуана или липса на сън цяла нощ. Те дори твърдят, че заради него IQ-то на мъже е паднало с 15 точки и представянето на тези мъже е било близко до средното на едно 8-годишно дете. 

Освен това се смята, че мултитаскингът уврежда мозъка. Ново изследване на университета в Съсекс, Великобритания, твърди, че понижената ефективност не е само временна. Тя може да бъде трайна и да намали емоционалната интелигентност (EQ) на човека, заради засегнати процеси в дела на мозъка, който отговаря за емпатията и когнитивния и емоционален контрол. Авторите достигнали до извода, след като разгледали състоянието на хора, които работят на множество устройства - например изпращат съобщения по телефона докато гледат телевизия чрез магнитно-резонансна томография на случващото се в мозъка им. 

Тезата за пониженото EQ има нужда от още изследвания, за да бъде потвърдена в международен план. Въпреки това е сигурно, че като си позволяваме да работим по няколко задачи едновременно увеличаваме настоящите трудности, които имаме, с концентрацията, организационните способности и вниманието към детайла. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ