Кои храни мразят хладилника?

Кои храни мразят хладилника?

Кои храни мразят хладилника?

С настъпването на пролетта започваме да се запасяваме със свежи плодове и зеленчуци. Какъв е обаче най-добрият начин да ги съхраняваме? Повечето от нас трупат всичко в хладилника. Специалистите обаче предупреждават, че има храни, на които студът не се отразява добре. Предлагаме ви списък с петте лакомства, които ненавиждат хладилника.

Доматите

Ако някога сте гледали домати знаете, че те обожават топлината и мразят студа. Това остава така дори след като бъдат откъснати от стеблото. Ако ги сложите в хладилника, вашите румени домати ще се превърнат в кулинарно разочарование. Те „спихват” и губят важни хранителни и вкусови свойства. Най-добре ги оставяйте на кухненския плот, далеч от пряката слънчева светлина, и ги яжте скоро след като сте ги купили.

Босилекът

Той върви чудесно с доматена салата и е в основата на здравословната средиземноморска диета. Обича летните горещини и дългият престой на хладно го кара да вехне твърде бързо. Отнасяйте се с босилека като с прясно откъснати цветя – натопете го в чаша с вода, която сменяте на всеки два дни, и го дръжте далече от пряката слънчева светлина. Ако го покриете свободно с пластмасово пликче, ще запазите влажността му по-дълго време. През пликчето обаче трябва да може да прониква и въздух.

Картофите

Те обичат хладното, но не и студеното. Идеалната температура за тях е 8 градуса по Целзий – около 10 градуса повече от атмосферата в обикновения домашен хладилник. Тъй като повечето от нас нямат килер за кореноплодни, можете да ги сложите в хартиена торба на някое по-хладно място като мазето например. Защо хартия ли? Тя диша по-добре от полиетилена и не им позволява да загният. А защо не в хладилника? Защото там скорбялата в картофите бързо се превръща в захари, които се отразяват както на талията, така и на вкуса и консистенцията на ястията.

Лукът

Той не расте с всеизвестната трошлива защитна люспа. За да се получи тя, лукът трябва да се складира на сухо място като специален килер, който не е така влажен, както хладилникът. Липсата на въздушна циркулация в него също кара лукчетата да гният, както и близостта на картофите, които изпускат влага и газ, от които лукът бързо се разваля. Дръжте кромида на хладно, сухо и тъмно място с добра вентилация. Това не се отнася за пресния лук, който съдържа повече влага и може да стои и в хладилника.

Авокадото

То започва да зрее чак след като е откъснато от дървото. Ако сте купили твърдо като камък авокадо, не го слагайте в хладилника, защото няма да узрее. Оставете го в купа на масата. Ако то е напълно омекнало обаче, минусовите температури ще го запазят за по-дълго време.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ