Нов вид импланти "съживяват" краката на парализирани пациенти

Иновативна технология на Университета на Луисвил в САЩ съживи краката на парализирани пациенти. Методът работи чрез монтирането на импланти в гръбначния стълб, които излъчват електрически сигнали. Учените на Изследователския център за травми на гръбначния стълб „Кентъки“ към университета се надяват в бъдеще той да успее да накара хора, парализирани от кръста надолу, да проходят отново.

Първите тестове са проведени с мъж в инвалидна количка. В долната част на гръбнака му, над таза, бил монтиран център от електроди, който свързва мозъка с гръбначния му стълб, с идеята устройството да стимулира краката му да се задвижат отново. И чудото се случило, разказва New Scientist.

Технологията е подействала и при четирима пациенти, които успели да раздвижат неподвижните си крака. Някои от тях дори успели да повдигнат тежест от 10 килограма с крака.

„Имплантите възстановяват това, което в здравите хора е потенциал на гръбначния стълб. Те съживяват основна линия на електрическа активност, която държи жив гръбнака, но залинява след обездвижването в тялото при парализа... Щом технологията създаде този стимул по изкуствен път, гръбначният стълб се събужда и може да регистрира „намерението“ на мозъка да задвижи крайниците и да превърне това намерение в едно добре изпълнено движение на двигателно-невронно ниво. Като се модулира волтажа за всеки човек и всяка задача на задвижване, алгоритмите, които оптимизират доставянето на електрическата дейност за всяко специфично движение, могат да проработят според волята на пациентите“, обясняват авторите на експеримента.

От видео, свързано с научната разработка, става ясно, че координацията на движенията от страна на пациентите все още не е възможна – тя ще бъде успех в следващия етап от развитие на изследването. Учените се надяват, че с увеличаването на електродите от 16 на 27 ще направят контрола по-деликатен и ще помогнат на хора да проходят отново. Към момента се тестват нови устройства върху животни.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ