Нова теория за произхода на древен Египет

Нова теория за произхода на древен Египет

Нова теория за произхода на древен Египет

Британски археолози твърдят, че преходът на Египет от земя на отчаяни фермери в държава, управлявана от цар, се е случил далеч по-бързо от смятаното досега. Те вярват, че първият управник на египетската цивилизация е дошъл на власт през 3100 пр. Хр. От него се е зародила египетската царска династия. 

"Сформирането на Египет е било уникално в древния свят. Това е била териториална държава, която от момента на създаването си е установила граници до голяма степен по същия начин, по който мислим днес", коментира водещият изследвател на британския научен екип д-р Майкъл Дий от университета "Оксфорд". "Опитвайки да разберем какво се е случило в тази част от историята, когато хората са установили държава, почувствахме, че има липса на разбиране, която трябва да бъде попълнена", казва той и отбелязва, че в случая на древен Египет държавата е била създадена от земеделските заселници много по-бързо, отколкото в сравнение с Месопотамия например.

До момента хронологията на ранните царски династии на Египет беше основана на груби изчисления, тъй като липсваха писмени свидетелства. Тя бе изградена въз основа на развитието, отразено върху керамиката, намерена в древни египетски гробници. Британските учени обаче предлагат нова дата за произхода на древноегипетското царство, основана на радиовъглеродно изследване на растения и останки от телата на древни египтяни – коса, кости, на базата на което са изработени компютърни модели.

По-ранни анализи твърдяха, че прединастическия период по тези земи е започнал когато най-ранните заселници са започнали да отглеждат земеделски култури по поречието на река Нил през 4000 г. пр. Хр. Новата теза на британците от "Оксфорд" обаче твърди, че това се случило далеч по-рано – между 3700 и 3600 г. пр. Хр. Няколко века по-късно, през 3100 г. пр. Хр., обществото е възкачило на свое чело първия си цар Аха, смятат авторите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ