Новата зависимост на съвременния човек

Новата зависимост на съвременния човек

Новата зависимост на съвременния човек

Какво се случва в мозъка ни, когато станем зависими от нещо?

Психолозите обясняват, че когато някой се пристрасти към наркотик например, започват да бъдат стимулирани системите на мозъка за възнаграждаване. С времето това децентрализира работата на мозъка и той започва да се нуждае от все по-голямо и по-голямо количество от наркотика, за да получава същото удоволствие. Все по-малко удоволствие изпитва от възнаграждаването с всичко останало. Светът избледнява за другите неща. 

Свикнали сме да чуваме тази история, когато ни обясняват ефектите от употребата на наркотични вещества като кокаина например, но възможно ли е някои от нас да се пристрасти по същия начин – биологично – и към други неща, които са лични действия, а не субстанции? Например, към амбицията?

Блогърът и ветеран в инженерния мениджмънт Майкъл Лоп от САЩ смята, че отговорът е „да”, посочва Business Insider. В материал в Rands in Response Лоп коментира, че според него съществува пристрастяване към това да работиш и постигаш повече и повече за проект, който обичаш и според теб е важен, смислен и полезен. Нарича пристрастяването “the builder’s high”, което може да се преведе от английски език условно като „височината” или „пристрастяването на създателя”. Това според него е новата пристрастеност в съвременните свръхамбицирани общества, където работата е не само средство за прехрана, но и ценност, мисия, начин да се олицетворяваме и чувстваме важни.

Лоп смята, че при изработването на нещо полезно, човек може да почувства удоволствие каквото се получава при употребата на наркотици. Той смята, че е биологически възможно да ставаме зависими от това „да свършваме още и още”. И всеки път, когато постигнем още нещо, удоволствието става малко по-трудно за достигане следващия път. Възниква ситуация, в която не можем да създаваме още неща, които да удовлетворяват нуждата ни от удоволствие, затова започваме да мамим ума си като го караме да цени това, че сме много заети. С други думи, чувстваме се добре, когато сме свръхангажирани, дори и да можем да не сме чак толкова.

Според тази теория, като си създаваме пренатоварен график ласкаем егото си и се чувстваме по-важни. Каква е вредата? Както всяка зависимост, и тази може да бъде деструктивна за личността. Нарича се вредна за здравето свръхзаетост.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ