Някой кихна в самолета

Някой кихна в самолета

Някой кихна в самолета

Как се държат микробите в самолета, когато съседът по седалка кихне? Пътуването със самолет е може би идеалният начин да пипнеш вирус. Въпросът става все по-важен за националните здравни власти, които се опитват да предотвратят разпространението на епидемии.

Един болен стига, за да тръгне заразата в херметически затворения салон, натъпкан с пътници, завързани с колани към седалките, без възможност да избягат, пише сайтът Popular Science. Още повече, че ваксините срещу грип не осигуряват 100% защита.

Графиките на компанията Ansys, специализирана в компютърни симулации, доказват, че малко хора са защитени от микробите на кихащия си спътник. Изстреляните от кихавицата частици се придвижват из салона по посоката на движение на въздуха и успяват да стигнат доста далече, пояснява Робърт Харууд, директор на секцията за симулации за въздухоплаването и отбраната в Ansys.

Има и особено  рискови седалки - те са вляво и вдясно, непосредствено до  кихащия. Микробите поразяват най-силно съседите му, после се издигат нагоре и поемат към дъното на самолетния салон. 

Разпространението на вируси в самолетите става основен проблем за американската Федерална авиационна администрация след появата на тежкия остър респираторен синдром (ТОРС) през 2002 г.  Тогава има огнища по целия свят – в Азия, Африка, Европа, припомня Харууд. Причината за бързото разпространение на патогена е именно придвижването на заразени със самолетите.  

С традиционните техники ще са необходими години на създаване и тестване на прототипи, докато се получи желаният резултат. Компютърните симулации постигат това  значително по-бързо, лесно и евтино. В случая с грипа те успяват да картографират разпространението на вирусите в контролирани пространства.  В самолетите въздухът се изпомпва постоянно от климатичната инсталация на тавана и се връща рециклиран през отвори в долната част на салона. Има  множество допълнителни фактори като движението на въздуха, което предизвикват стюардесите и техните колички с храна и напитки. Всичко това усложнява моделирането на движението на частиците във въздуха. Като отчетат всички променливи, учените обаче могат да създадат стотици сценарии на разпространяването на микробите и замърсяванията в самолета. С тази информация въздухоплавателните агенции и авиокомпаниите могат да направят кабините по-безопасни за здравето на пътниците без големи разходи, които биха се отразили на цените на билетите.

Изследователите припомнят, че няма опасност заразен с Ебола да предаде с кихане патогена на спътниците си в самолета. Вирусът, който през последните месеци предизвика най-голямата здравна криза в света, се предава само чрез пряк контакт до телесни секрети (пот, кръв, лимфа, слюнка, урина, семенна течност, фекалии). В напредналия стадий, когато вирусът започне да се отделя и от рушащите се клетки на епидермиса, заразяването може да стане и чрез допир до кожата или заразени повърхности.

Източник: https://www.popsci.com

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ