Откриха най-стария жив организъм на Земята

Откриха най-стария жив организъм на Земята

Откриха най-стария жив организъм на Земята

Австралийски учени откриха най-стария жив организъм на Земята. Това е морска трева в Средиземно море, която е на възраст от 80 хил. до 200 хил. години.

Изследователите от университета на Западна Австралия в Пърт декодираха ДНК на растението морска зостера (Posidonia oceanica) от 40 места с обща площ 3500 км между Испания и Кипър. Един от участъците край остров Форментера се е оказал идентичен на цели 15 км.

Морската зостера се възпроизвежда с клониране, съобщи БТА. Затова ливади с дължина няколко километра са генетично идентични и се смятат за един организъм. На базата на годишния растеж на морската зостера екипът е изчислил, че участъкът край Форментера трябва да е на възраст от 80 хил. до 200 хил. години. Това го прави най-стария известен жив организъм на Земята.

Досега за най-стария жив организъм на нашата планета беше смятана тасманийската морска трева Lomatia tasmanica. Възрастта й беше изчислена на 43 600 години.

Въпреки че е толкова устойчива, морската зостера край Форментера е застрашена от климатичните промени. Средиземно море се затопля три пъти по-бързо от средното ниво за света и терените с нея намаляват с 5% годишно, коментират учените.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ