Проф. Мичио Каку за теорията на всичко

Някои хора питат ако открием теорията на всичко - върховното постижение на модерната наука (откакто свят светува човешките същества се питат от какво той е сътворен) - ще ни се случат ли чудеса? Технологични чудеса? Ще получа ли по-добра цветна телевизия? Ще имам ли по-добър кабелен пренос на телевизия? Подобрен интернет?

Краткосрочният отговор е не. 

Това няма да определи вашия живот или живота на някого директно. Но погледнете нещата по следния начин. Тази теория за всичко е също и теория за Космоса. И за времето. И за самата Вселена. Тя ще отговори на някои от най-дълбоките философски, теологични въпроси на всички времена. Какво се е случило преди Сътворението? Глава първа на Стария завет. Какво става, ако времето може да бъде огънато в геврек? Какво се случва, ако Космосът има дупки в него? Какво става, ако по някакъв начин можем да манипулираме пространство-времето? 

Тези въпроси далеч надхвърлят теориите на Айнщайн. Неговите анализи не издържат при възникването на Големия взрив. Безполезни са. Пречупват се в центъра на голяма черна дупка. Какво има от другата страна на черните дупки? Какво стои зад другата страна на Големия взрив? Това е мястото, в което идва теорията на всичко. Струнната теория, която е теория на всичко, всъщност ни помага да се върнем преди Големия взрив, където може да е имало мултивселена от вселени.

Ако Вселената ни е един балон, ние живеем близо до повърхността на балона. Балонът се разширява и може да има други балони, плаващи някъде там в хиперпространство с 11 измерения. Тези балони по теория може да са свързани с коридори. С тръби, наречени дупки. И ние, физиците, вземаме тези дупки много на сериозно. Те може да са, или да не са, стабилни, не сме сигурни. Но те определено са част от уравненията на теорията на всичко. 

Още нещо. Помислете за човешката история през погледа на един физик. По отношение на силите - когато Исак Нютон разработва първата сила - на гравитацията, това ни дава механиката. Тя, от своя страна, ни дава измерения - локомотиви, небостъргачи. Индустриалната революция е отчасти задвижена от първата сила - гравитацията. Втората сила е електромагнитната. Тя осветява градовете ни, възникват лазерните лъчи, компютрите. Всички електронни чудеса, които виждаме наоколо, са последствие от втората сила. Така че когато физиците я разработили, това отприщило електрическата и компютърната революция. После ядрените сили били разработени през миналия век. Това ни дава енергията на звездите - двигателят, който задвижва цялата Вселена. 

Така че всеки път, когато ние физиците разработим една сила, се променя човешката история. И сега работим върху теорията на всичко. Какво ще ни донесе тя в краткосрочен план? Нищо. Но в дългосрочен може да ни позволи да станем господари на пространството и времето. 

Проф. Мичио Каку - американски физик-теоретик, един от създателите на теорията за струнните полета, професор по теоретична физика в Градския колеж в Ню Йорк, член на Института за перспективни изследвания на Принстънския и Нюйоркския университет

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ