Създадоха най-малкия електродвигател от една молекула

Създадоха най-малкия електродвигател от една молекула

Създадоха най-малкия електродвигател от една молекула

Учени създадоха най-малкия електрически двигател, изобретяван някога, съобщи BBC. Миниатюрният двигател е направен от една единствена молекула и е с размер от една милиардна част от метъра. Очаква се, че той ще намери приложение в нанотехнологиите и медицината, където подобни изобретенията с изключително малък размер са ценни.

Мънички ротори, основани на единични молекули, са били показвани и досега. Това обаче е първият двигател с толкова миниатюрни размери, който може да бъде задвижван от електрически заряд, отбелязват учените.

„Хората откриха, че могат да създават двигатели, задвижвани от светлината или от химични реакции, но проблемът беше, че задвижваш милиарди от тях по едно и също време – всеки отделен двигател в твоята стъкленица”, коментира Чарлз Сайкс – химик в американския университет Туфтс в Масачузетс.

„Вълнуващото нещо за електрическия (двигател) е това, че можем да възбудим и наблюдаваме движението на само един и че можем да гледаме поведението му в реално време”, обяснява той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ