Учени: Еволюцията наказва егоистите

Учени: Еволюцията наказва егоистите

Учени: Еволюцията наказва егоистите

Еволюционното развитие не толерира лошите. Мнозина смятат, че естественият подбор облагодетелства индивидите, които експлоатират останалите и са егоисти, но след десетилетни изследвания се оказва, че това е твърде опростена гледна точка.

Така поне се твърди в ново изследване, цитирано от Би Би Си. То оспорва по-ранната теза, че успяват онези, които поставят себе си над всичко.

Според учените сътрудничеството с другите е ключът към оцеляването. Ако показваме само себелюбивите си черти, бихме изчезнали. Изводът се основава на игра, наречена "моделът на затворническата дилема", в която се тества стратегическото мислене. Тя включва различни ситуации, стимулиращи конфликт или сътрудничество. Освен това позволява на изследователите да разкрият сложни стратегии за вземане на решения и да установят защо сред хората се проявяват определени видове поведение.

Екип от университета на Мичиган в САЩ е използвал модел на играта, за да разбере защо срещаме сътрудничество на всички нива на развитие в животинското царство – от света на микробите до хората. Самият Дарвин отдавна обръща внимание на този въпрос. Той анализира значението на сътрудничеството в еволюцията, след като е впечатлен от социалния живот на насекомите.

Новото изследване посочва, че учените по-рано не са вземали предвид важността на комуникацията. "Да бъдеш лош ти дава преднина в краткосрочен план, но със сигурност не и в дългосрочен – така човешкият род би изчезнал", посочват авторите му. И добавят: Не индивидите оцеляват, а гените. Гените просто използват индивидуални организми – хора или животни, като превозни средства, за да се множат. "Егоистичните" гени продължават да съществуват, защото се възползват от най-важното за еволюционното развитие – че има комуникация и сътрудничещи си организми.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ