Швейцарци разработват космически прахосмукачки

Учени от Федералната политехническа школа в Лозана разработват уникална система под името CleanSpace One за почистване на космически боклук.

Проектът предвижда да се конструират миниатюрни спътници с йонни двигатели, специални системи на захват и прецизна навигация. С нейна помощ, космическият чистач ще „влиза” в орбитата на съответния фрагмент „боклук” и ще го прихваща с манипулатор. Слде това спътникът ще отвежда товара до плътните слоеве на атмосферата, където и апаратът, и боклукът ще изгарят.

Стойността на целия проект е 11 млн. долара, а първите тестови стартове са планирани за 2015 - 2017 г. Първата цел на CleanSpace One ще е швейцарският спътник SwissCube, изстрелян през 2009 година.

Към момента Обединеното стратегическо командване на САЩ държи под наблюдение над 19 хил. отделни обекта, определени като космически боклук, чиито размери превишават 10 сантиметра. Всеки от тях е потенциално опасен заради високата си скорост и, следователно висока кинетична енергия.

Швейцария не е единствената страна, която разработва система за почистване на космическото пространство. През февруари миналата година стана известно, че Японската космическа агенция планира да „лови” космически боклук с помощта на гигантски метални мрежи. Агенцията сключи договор за съвместна разработка с компанията Nitto Seimo. Тя е един от най-големите производители на риболовни мрежи в Япония, която отдавна работи по технологии за конструиране на метални мрежи.

Вижте сега видео, представящо проекта:

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ