Япония започва изграждането на най-големия колайдер в света

Япония започва изграждането на най-големия колайдер в света

Япония започва изграждането на най-големия колайдер в света

Япония започва изграждането на най-големия в света ускорител на заредени елементарни частици, известен още като колайдер, предаде ИТАР-ТАСС, позовавайки се на местни медии.

Стойността на проекта се оценява на 10 млрд. долара. Очаква се ускорителят да бъде завършено в средата на 2020 г. Той ще бъде разположен в планината Сефури на южния остров Кюшу.

Според предварителния проект новият ускорител ще има линейна структура за разлика от европейския Голям андронен колайдер (ЦЕРН), който е с извит тунел. Дължината на бъдещия ускорител ще е 30 км – с 3,5 км повече от европейския.

Ако японският проект бъде реализиран, новият колайдер ще е най-голямото в света научно-експериментално съоръжение, което ще позволи на учените да правят опити в търсене на неизвестни досега елементарни частици.

Преди броени дни учените от ЦЕРН обявиха, че са съвсем близо до засичане на Хигс бозонът, за който хипотетично се предполага, че е в основата на образуването на звездите и планетите след Големия взрив.

След Големия взрив невидима сила, наричана полето Хигс, е взаимодействала с останалите бозонни частици. Без това взаимодействие отделните частици биха се лутали в космоса със скоростта на светлината.

Митичният Хигс бозон носи името на британския физик Питър Хигс. През 1964 г. ученият пръв извежда теорията а за съществуването на частицата. Учените търсят Хигс бозона от средата на 80-те години на миналия век, чрез различни симулации на Големия взрив във вече неработещият ускорител на частици „Теватрон" в САЩ и в Големия адронен коладейр и предшественика му - Големия електрон-позитронен колайдер. Досегашните им опити не са дали резултат.


Ако бъде потвърдено съществуването на Хигс бозона, пред учените ще се открие пътят към т.нар. „Нова физика" - познанието, което ще отведе изследователите отвъд Стандартния модел за Вселената, произлизащ от трудовете на Айнщайн и неговата Специална теория на относителността от 1905 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ