Умен фотоапарат не позволява да се правят банални снимки

Умен фотоапарат не позволява да се правят банални снимки

Умен фотоапарат не позволява да се правят банални снимки

Фотографите често се оплакват, че основното нещо, което сме загубили в прехода към дигиталната ера, е умението да обмисляме. Аналоговите фотоапарати ни принуждаваха да композираме снимките си внимателно, но дигиталните са като картечници с безброй патрони. Можете да снимате всичко и навсякъде.

Camera Restricta e нов вид фотоапарат, проектиран от германския дизайнер Филип Шмит. С изобретението си той цели да принуди хората да бъдат по-внимателни, когато снимат, независимо дали го искат, или не.

Умният фотоапарат знае къде се намирате във всеки един момент. Когато се опитате да направите снимка, Camera Restricta използва GPS, за да определи местонахождението ви и да го сравни с това на снимки в онлайн пространството, направени в радиус от 10 квадратни метра. Ако на даденото място е снимано прекалено много пъти, устройството блокира визьора, а шутерът се прибира.

Camera Restricta е оборудвана и с радио система, която информира собственика, когато снимането на дадено място не е препоръчително – кликащ звук сигнализира, ако местонахождението е „фотографски радиоактивно”, т.е., там са правени прекалено много снимки.

Шмит създава изобретението си в отговор на невидимите алгоритми в дигиталните фотоапарати, които работят в наш ущърб. „Алгоритмите вече гледат през визьора заедно с нас – те нагласят настройките, сканират лица и снимат, когато се усмихнете”, казва Шмит. „Ами ако изражението не бе единственото, от което се интересуват дигиталните фотоапарати?”

Camera Restricta представлява и реакция срещу цензурирането на снимки. През юли Европейският парламент гласува противоречив закон, който щеше да ограничи правата на туристите да снимат сгради и скулптури, защитени от авторски права, независимо дали се намират на публични места. Мярката бе отхвърлена, но аргументът, който Шмит изразява чрез Camera Restricta, е че ако такъв закон бъде прокаран, той лесно би могъл да бъде имплементиран в телефоните или таблетите ни.

Източник: FastCoDesign.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ