САЩ, Китай и Германия предложиха модел за малки въглеродни емисии в селското стопанство

САЩ, Китай и Германия предложиха модел за малки въглеродни емисии в селското стопанство

САЩ, Китай и Германия предложиха модел за малки въглеродни емисии в селското стопанство

Китайски учени, в сътрудничество с изследователи от Съединените щати и Германия, предложиха решение за намаляване на въглеродните емисии в селското стопанство, което може да помогне на Пекин да постигне въглеродна неутралност в производството си на храни, съобщиха от Института по почвознание към Китайската академия на науките, цитиран от радио Китай.

Осъществявайки цялостна оценка на жизнения цикъл на базата на данни от Китай, изследователският екип е успял да покаже, че интегрирана пиролиза на биомаса и система за генериране на електроенергия, съчетана с често прилагани мерки за смекчаване на емисиите от метан и азот, може да помогне за намаляване на годишните емисии на парникови газове от жизнения цикъл на основните култури от 666,5 в момента до минус 37,9 тераграма еквивалент на въглероден диоксид.

„Този нов път може да помогне за постигане на въглеродна неутралност в производството на зърнени култури, без то да бъде засегнато. Той може също така да намали вредните емисии, да увеличи степента на утилизация на торовете, както и екологичните икономически ползи с повече от 30 процента“, коментира Ян Сяоюен от Института по почвознание.

Проучването е ръководено от Института по почвознание към Китайската академия на науките в партньорство с Китайския селскостопански университет, университета „Цинхуа“, университета „Корнел“ и други. Резултатите от изследването са публикувани в онлайн изданието на списание Nature Food на 9 февруари.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ