Европейският борд за защита на данните с компромисен вариант за достъп до големите платформи

Европейският борд за защита на данните с компромисен вариант за достъп до големите платформи

Европейският борд за защита на данните с компромисен вариант за достъп до големите платформи

Европейският борд за защита на данните обмисля компромисен вариант за достъп до големите платформи, които сега искат или безплатен с реклами достъп, или платен - без реклами. Това каза председателят на Комисията за защита на личните данни Венцислав Караджов, предава БНР.

Практиката на големите интернет платформи за платен достъп без реклами беше в отговор на искането на ЕС. Съюзът настоя компаниите да не събират данните на потребителите си за целеви реклами. Сега, според Венцислав Караджов, вариантът е потребителите да имат временен достъп. 

"Еднократна опция за определен период от време – ден, часове, в които примерно да можеш да достъпиш тази информация еднократно, да се запознаеш, да прецениш дали тази информация на теб ти е необходима и след това да решиш как да подходиш – дали да дадеш съгласието си за реклама, или да заплатиш и съответно да не те притесняват с реклама. Проблемът обаче е, че хората не ги интересува и не желаят да мислят за това. Те гледат да свършат работата и дават своето съгласие и след това стават обект на множество рекламни кампании", каза Караджов.

Тепърва ще се отчита ефектът от влезлият в сила в ЕС Регламент за единния пазар на цифрови услуги, обяснява Караджов. И посочва, че в идните месеци от Европейския комитет по защита на данните ще публикува правила за обработване на информация в дигиталната сфера за бизнеса.

Съветът за електронни медии засега чака промените в българските закони, за да бъдат в синхрон с регламента за единния пазар на цифрови услуги.

"СЕМ не отговаря за съдържанието в youtube, СЕМ отговаря само за съдържанието на платформите, регистрирани в Република България…Много големите платформи за споделяне на съдържание и много големите търсачки – международни, които имат повече от 45 млн. потребители – те са под наблюдението на Европейската комисия", обясни Симона Велева, член на СЕМ.

Велева предупреди, че заради многото изборни кампании законодателният процес по тези важни въпроси остават нерешен.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ