България подписва споразумение с Европейската космическа агенция

България подписва споразумение с Европейската космическа агенция

България подписва споразумение с Европейската космическа агенция

Дългоочаквана от години новина за любителите на космическите изследвания у нас - днес България подписва споразумение за сътрудничество с Европейската космическа агенция (ESA). 

"От 17.30 ч. в Министерство на икономиката ще се проведе официалната церемония по подписване на Споразумение за европейска кооперираща държава между правителството на България и Европейската космическа агенция. Подписите ще бъдат положени от министъра на икономиката Божидар Лукарски и Ерик Морел де Вестгавер, представител на агенцията", сочи съобщение в сайта на Министерския съвет.

До момента България и Хърватия бяха единствените членове на ЕС без подписано споразумение с ESA. С подписа си страната ни се присъединява към дейността на агенцията и ще осигури достъп на българските малки и средни предприятия и научните организации като университетите или БАН до проекти за разработване и внедряване на високотехнологични продукти и услуги в изследването на космоса. Това ще насърчи създаването на нови работни места на българския пазар и ще предложи проекти за работа в ИТ сектора ни, в научната дейност. Ще има нови шансове за развитие пред българските студени, учени и бизнес. 

От 17 години страната ни се опитва да стане част от ESA, отбеляза bTV. Най-после правителството одобри отделянето на средства за това. Очаква се членският ни внос годишно да е около 1 млн. евро. Но по-голямата част от него ще се връща отново у нас под формата на поръчки и инвестиции. Всяка година Европейската космическа агенция обявява проекти и програми на стойност към 3 млн. евро. Досега българските изследователи и хора от бизнеса не можеха да участват в тях. Когато споразумението бъде финализирано до края на 2015 г., ползите ще се открият пред тях. ESA може да бъде наречена "европейска космическа компания" за изпълнение на поръчки, свързани с космическите изследвания - аерокосмически летателни апарати, сателити.  Проектите й могат да се прилагат както в космоса, така и на земята. 

Пътят, който страната ни извървя до подписването, започва официално от 9 април 2009 г. Тогава българското правителство заяви намерението ни да участва в активностите на ESA чрез Института за космически изследвания и технологии на БАН. На 12 октомври 2011 г. България стана официален наблюдател на ESA. Този статут й осигури възможност да участва в срещите на съвета на агенцията, свързани с въпроси от взаимен интерес за нея и ЕС. Същия ден България започна преговорен процес за членство. На 12 юни 2014 г. парламентът одобри съдържанието на споразумението за сътрудничество, което се подписва днес. 

Още по темата може да прочетете в интервюто на колегата ни Начо Стригулев - редактор наука и технологии в списание "Мениджър", с проф. Петър Гецов - директор на Института за космически изследвания към БАН, публикувано в Obekti.bg,

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ