Защо сирийците не бягат към арабския свят?

Защо сирийците не бягат към арабския свят?

Защо сирийците не бягат към арабския свят?

Бежанската криза, обхванала Европа, и спешните мерки, които трябва да вземат страните в ЕС, за да посрещат огромния поток от хора от Сирия, бягащи от родината си в търсене на по-добър живот става все по-гореща тема.

Но защо сирийците не се насочват към по-сродните им в редица отношения държави от Персийския залив, а предпочитат Европа? 

Този въпрос се настани трайно в европейската дискусия, свързана с бежанската вълна. Би Би Си го регистрира - британската обществена медия дава отговор в новинарския си сайт. 

"Докато кризата със сирийските бежанци, опитващи да навлязат в европейските държави, ескалира, въпроси бяха повдигнати за това защо бежанците не се насочват към богатите страни от Залива, които са по-близо до дома. Въпреки че хората, бягащи от сирийската криза в продължение на няколко години, прекосяват Ливан, Йордания и Турция в големи групи, навлизането в арабските държави - особено в Залива - е по-малко. Официално, сирийците могат да кандидатстват за туристическа виза или разрешително за работа, за да влязат в Залива. Но процесът е скъп и (сред тях) има широко разпространено впечатление, че много държави от Залива имат неписани ограничения на място, които правят трудни за сирийците получаването на виза на практика", обяснява Амира Фатала от Би Би Си. 

Най-успешните случаи на сирийци, навлезли в арабския свят, са тези при които те имат роднини там, продължава тя. Друг пример са сирийците, които вече са били в арабските страни при възникването на кризата у дома преди 4 години и са успели да удължат престоя си. Но остава пречката, че на сирийците е много трудно да се сдобиват с рядко отпусканите визи за престой в страните от Залива. За семействата с ограничени пари допълнително препятствие представлява голямото физическо разстояние за преминаване от Сирия до Залива.

Без виза, на сирийците е забранено да влизат във всички арабски страни освен Алжир, Мавритания, Судан и Йемен. 

Близостта на Сирия до арабските държави мотивира мнозина в социалните мрежи и традиционните медии да призоват арабския свят да бъде по-гостоприемен и да сподели борбата с товара от бежанската вълна. Арабският хаштаг #Welcoming_Syria's_refugees_is_a_Gulf_duty (#ПриеманетоНаСирийскиБежанциЕДългНаЗалива) е бил използван над 33 000 пъти в Twitter за последната седмица. 

Но въпреки призивите в социалните мрежи, държавите от Залива не дават индикации за промяна. Кувейт, Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства (ОАЕ) търсят работници-емигранти от Югоизточна Азия и Индия, най-вече много ниско квалифициран труд. Ако араби, които не са от държавите от Залива, заемат средни позиции в секторите на образованието или здравеопазването, това се противопоствя на вълната на "национализация" на квалифицираната работна сила, с която по-специално саудитските и кувейстските власти си поставят за цел да наемат само местни хора. През 2012 г. Кувейт обяви официална стратегия да намали чуждестранните работници на територията си до 1 милион за идните 10 години. 

Освен това, пристигналите в страните от Залива чужденци се борят с години да изградят живот в тях, поради изключително трудното отдаване на местно гражданство. 

Статията на Би Би Си може да видите тук. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ