Онлайн музей на корупцията „отвори врати“ в Румъния

Онлайн музей на корупцията „отвори врати“ в Румъния

Онлайн музей на корупцията „отвори врати“ в Румъния

Онлайн музей на корупцията „отвори врати“ в северната ни съседка, пише New Europe.

Той превръща рушветчийството в произведения на изкуството и предлага на потребителите възможността да проверят знанията си за корупцията. 

Изложбата разсъждава над даването на рушвети като начин на живот и може да бъде разгледана чрез 360-градусово YouTube видео.

Музеят – дело на дигиталната агенция Kinecto Isobar – е достъпен само на румънски език и разглежда всички форми на престъпното деяние – подкупване със секс, пилета, овце, бутилирана вода, автомобили или най-обикновени пари.

От приемането на подкупи до злоупотребата с власт за лична изгода, румънската Агенция за борба с корупцията (DNA) в момента разследва над 10 000 случая. Смята се, че ведомството се е прицелило в 1/3 от бизнес и политическия елит на страната.

Северната ни съседка се нарежда на 69-то място в индекса за възприятие на корупцията, наравно с Гърция и Италия, но нейната антикорупционна кампания е изключително сериозна. DNA е отговорна за свалянето на бившия премиер на страната, Виктор Понта, кмета на Букурещ, Сорин Опреску, и бившия финансов министър Дариус Вълков.

През март бившият румънски депутат Флориан Поперску бе осъден на 2 години затвор за купуване на гласове. Практиката не е необичайна, но Попеску стигна по-далеч от олиото и брашното, примамвайки избиратели с печени пилета – 60 тона на стойност 108 000 евро. От началото на първото дело срещу него през 2014 година, Попеску е по-известен като „пилешкия барон“.

Разбира се, използването на храна вместо пари сочи към друго предизвикателство, свързано с корупцията. Според Евростат, Румъния е на второ място (след България) по численост на населението в риск от бедност и социално изключване. Но начинът, по който бедността бива разглеждана като възможност за бизнеса и политиката, има художествено измерение, което онлайн музеят не пропуска. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ