Полша иска от Австрия картина, плячкосана от нацистите

Полша иска от Австрия картина, плячкосана от нацистите

Полша иска от Австрия картина, плячкосана от нацистите

Картината на Питер Брьогел-Стария „Битката между карнавала и постите" (The Fight Between Carnival and Lent), създадена през 1559 г., се превърна в повод за спор между Австрия и Полша, предава сайтът Artprice.

Това се случи заради появилите се подозрения, че произведението може да е плачкосано от нацистите.

В Националния музей на Краков били намерени документи, според които ренесансовият шедьовър, оценен на 77 милиона щатски долара, е бил плячкосан от Шарлот фон Вахтер, съпруга на нацисткия управител Ото фон Вахнер, по време на немската окупация на Полша, пише БГНЕС.

В момента картината е в колекцията на Музея на изкуствата (Kunsthistorisches Museum) във Виена.

„Ако картината е взета неправомерно от Краков и се намира във Виена, това ще се превърне в огромен казус за света на изкуството", споделя Мередит Хале, докторант по холандско изкуство в университета в Кеймбридж.

Според Диана Блонска, директор на Националния музей в Краков, архивните документи сочат, че Шарлот фон Вахтер е взела картината от музея през 1939 г. заедно с други творби, някои от които впоследствие се озовават в антиквариатите на Виена.

Музеят на изкуствата във Виена твърди, че е собственик на картината, тъй като я притежава от XVII век, а произведението, което е било иззето от фон Вахтер през 1939 г., е различна картина.

Този конфликт съвпада с кампания, подета от полските власти за проследяване и връщане на произведения на изкуството и артефакти, разграбени от галерии и частни колекции от нацистите по време на Втората световна война. По груби пресмятания кражбите се оценяват на 22 милиарда евро. Полша ще поиска от австрийските власти да проведат изрядно разследване на произхода на картината.

„Съществуват доказателства, които предполагат неправомерни действия от сериозен мащаб, и е належащо да се изследва изцяло произходът на картината на Брьогел, включително това, дали тя е била взета от Националния музей в Краков", коментира Филип Сандс, професор по право в University College в Лондон. Сандс е написал обширно проучване за семейството на Вахтер и е автор на сценария на наскоро показания филм „My Nazi Legacy". В него се разказва за сина на Вахтер - Хорст, който на свой ред, вдъхновява полските журналисти да разследват произхода на картината на Брьогел.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ