Разрешиха продажбата на земи на чужденци, но запазиха изискването за уседналост

Разрешиха продажбата на земи на чужденци, но запазиха изискването за уседналост

Разрешиха продажбата на земи на чужденци, но запазиха изискването за уседналост

Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. Народните представители одобриха два законопроекта – единият на депутата от ПГ на Коалиция за България Светла Бъчварова и група народни представители, а другият, на депутата от ПГ на ГЕРБ Десислава Танева и група народни представители

Законопроектът на проф. Светла Бъчварова предвижда да се запази изискването за 3-годишна уседналост в България за чужди граждани и фирми, които искат да купуват земеделска земя у нас. Измененията бяха подкрепени от 159 депутати, нямаше „против”, а 7 души се въздържаха.

„Право на собственост върху земеделски земи и земи от горския фонд за земеделско ползване да могат да придобиват физически и юридически лица, пребивавали непрекъснато или са установени на територията на страната повече от три години, като за юридическите лица с регистрация по-малко от три години, това ще става, само ако отделните съдружници, членове на сдружението или учредители на акционерно дружество отговарят на същото изискване за уседналост. Предвиждат се изменения в реда и условията за отдаване под наем на пасищата и ливадите от държавния и от общинския поземлени фондове”, се казва в законопроекта.

Предлага се тези земи да могат да се отдават под наем или аренда без търг или конкурс на собственици или ползватели на животновъдни обекти, регистрирани в Системата за идентификация на животните и регистрация на животновъдните обекти на БАБХ, като това ще става пропорционално на броя и вида на регистрираните животни и по пазарна цена.

Със 142 гласа "за", 1 "против" и 24 "въздържал се" парламентът прие на първо четене и промени в закона за собствеността и ползването на земеделските земи, внесени от ГЕРБ, които предвиждат държавни и общински мери и пасбища да се отдават на животновъди чрез търг на 2 етапа.

На 22 октомври 2013 г. депутатите приеха решение за мораториум за продажбата на земеделска земя на чужденци. От ЕК разкритикуваха остро решението на парламента.  „На България беше даден преходен период, в който да се подготви за пълното отваряне на пазара на земеделски земи за чужденци. Този период изтича на 1 януари 2014 г. и присъединителния договор с България не предвижда никаква възможност за удължаването му. Затова очакваме България да отвори пазара си, в съответствие със задълженията, поети в договора”, заяви след решението на НС говорителката по въпросите на вътрешния пазар Шантал Хюс и предупреди, че, ако това не стане ще бъде задействана наказателна процедура срещу страната ни.

Преди месец Конституционният съд (КС) обяви за противоконституционно решението на Народното събрание за налагане на мораториум  до 1 януари 2020 г. върху придобиването на право на собственост върху българска земя от чужденци и чуждестранни юридически лица, които са граждани или регистрирани в Европейския съюз. Делото бе образувано на 5 ноември миналата година по искане на 55 народни представители от ДПС и БСП. Според вносителите този акт противоречи на българската конституция, както и на Договора за присъединяване на България и Румъния към Европейския съюз от 2007 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ