Руски и украински хакери участвали в машинации на Нюйоркската борса

Руски и украински хакери участвали в машинации на Нюйоркската борса

Руски и украински хакери участвали в машинации на Нюйоркската борса

Американските власти разкриха канал за търговия с вътрешна корпоративна информация, използвана за машинации на Нюйорската фондова борса, съобщава Bloomberg.

Според запознат източник, хакерите са извличали данни и съобщения на компании и са търгували с техните акции още преди информацията официално да достигне пазара.

Идентифицирани са 9 участника от схемата, като се очаква срещу тях да бъдат повдигнати обвинения от властите в Бруклин, Ню Йорк и Ню Джърси.

Според информация, хакерите са украинци, но сред тях може би има и руснаци, пише медията.

Киберпрестъпниците са успели да проникнат в сървърите на  RNewswire Association LLC, Marketwired и Business Wire, които са част от Berkshire Hathaway, собственост на Уорън Бъфет.

Хакерите са изпращали информация до свои съучастници в САЩ, които пък са търгували с акции на десетки компании, сред които Panera Bread Co., Boeing Co., Hewlett-Packard Co., Caterpillar Inc. и Oracle Corp. От схемата са реализирани над 30 млн. долара, твърди източникът.

Разследването е започнало, след като Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ е сезирала ФБР и компетентните органи в Бруклин и Ню Йорк за модел на подозрителна търговия на някои от подсъдимите. Тайните служби и федералните в Ню Джърси започнали независимо разследване на хакери извън страната.

Разкриването на схемата и сделките отнело повече от 2 години. Самата незаконна дейност обаче обхваща период от 5 години, твърди източникът.

Срещу деветимата хакери от Бруклин и Ню Джърси се очаква да бъдат повдигнати обвинения, включително за заговор за извършване на измама с ценни книжа и хакерство. Комисията по ценните книжа и фондовите борси ще заведе граждански дела срещу някои от тях.

Това е първият случай на търговия с вътрешна информация, достигнал такива мащаби. Той разкрива колко уязвими са финансовите пазари в дигиталната епоха. Въпреки че разследващите органи използват все по-агресивни тактики, киберпрестъпниците винаги са крачка напред, тъй като сами крадат информацията, вместо да карат някой друг да им я предостави. За целта са нужни дългогодишни връзки на Уолстрийт, пише Bloomberg.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ