Financial Times: Украйна ще получи 186 млрд. евро след присъединяването си към ЕС

 Financial Times: Украйна ще получи 186 млрд. евро след присъединяването си към ЕС

 Financial Times: Украйна ще получи 186 млрд. евро след присъединяването си към ЕС

Според вътрешните оценки на общия бюджет на Европейския съюз(ЕС) присъединяването на Украйна ще даде право на Киев да получи приблизително 186 млрд. евро за седем години. Това съобщи в. Financial Times, като се позова на проектобюджета на ЕС за седем години, отчитащ присъединяването на нови членове.

Това лято служители на ЕС направиха оценка на потенциалните финансови последици от присъединяването на нови членове към съюза. Те са изготвили проучване, в което са използвани бюджетните правила на съюза за периода 2021-2027 г. Длъжностните лица направиха изчисления въз основа на предположението, че Украйна, Молдова, Грузия и шест държави от Западните Балкани ще се присъединят към ЕС,уточнява Financial Times. 

Присъединяването на всичките девет членки ще струва на бюджета на ЕС 256,8 млрд. евро. Страничните ефекти за съществуващите държави членки ще включват намаляване на субсидиите за земеделските производители с около една пета. Вестникът изчислява, че с присъединяването на деветте нови държави членки сегашният бюджет ще нарасне с 21% до 1,47 трилиона евро. Това е около 1,4% от брутния национален доход на 36-те държави.

Макар че пълното разширяване на съюза може да отнеме десетилетие или повече и да е свързано с големи реформи на съществуващите бюджетни механизми, приблизителният мащаб на необходимите промени ще промени решително фискалния баланс в блока.

"Всички държави членки ще трябва да плащат повече и да получават по-малко от бюджета на ЕС; много държави членки, които в момента са нетни получатели, ще станат нетни донори", се казва в документ на секретариата на Съвета на ЕС.

При прилагане на настоящите бюджетни правила към разширения съюз Украйна ще има право да получи 96,5 млрд. евро по линия на Общата селскостопанска политика на ЕС за седем години. Според проучването тази финансова промяна би намалила земеделските субсидии за съществуващите държави-членки на ЕС с около 20%.

Освен това Украйна би имала право да получи 61 млрд. евро от кохезионните фондове на ЕС, предназначени за подобряване на инфраструктурата в по-бедните държави-членки. Проучването изчислява, че при девет допълнителни държави членки Чешката република, Естония, Литва, Словения, Кипър и Малта вече няма да имат право на това финансиране.

Както отбелязва уточнява Financial Times, изчисленията на генералния секретариат на съвета - органът, който представлява правителствата на 27-те държави членки на блока - идват в момент, когато ЕС обмисля дали да се съгласи да започне официални преговори за присъединяване с Украйна до края на тази година. Говорител на Съвета на ЕС заяви: "Не коментираме изтичането на информация."

Трима дипломати заявиха пред в. Politico, че ЕС е готов да започне преговори с Украйна за продължаване на членството й в блока и може да го обяви до края на декември. Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел допусна, че Украйна може да стане член на ЕС до 2030 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ