Парламентът на Израел одобри първата част от спорната съдебната реформа, предизвикала масови протести

Парламентът на Израел одобри първата част от спорната съдебната реформа, предизвикала масови протести

Парламентът на Израел одобри първата част от спорната съдебната реформа, предизвикала масови протести

Израелските депутати одобриха първата част от противоречивата съдебна реформа, предизвикала масови протести в страната, предаде Би Би Си.

Законът премахва правомощието на Върховния съд да отменя действията на правителството, които счита за неразумни.

Това е първата от поредица спорни реформи, насочени към ограничаване на правомощията на съдилищата, получила одобрение.

Планираните реформи предизвикаха едни от най-големите протести в историята на Израел, като опонентите предупреждават, че те застрашават демокрация в страната.

Правителството твърди, че мерките са необходими за коригиране на дисбаланса във властта, който доведе до все по-голяма намеса на съдилищата в политическите решения през последните десетилетия.

Часове преди окончателното гласуване полицията използва водни оръдия и арестува протестиращи пред Кнесета (израелския парламент) в Йерусалим.

Гласуването доведе до месеци на смут, а президентът на Израел предупреди политическите лидери днес, че страната е „в национално извънредно положение“.

Тази сутрин протестиращите, блокиращи булевард пред Кнесета, бяха разпръснати с водни оръдия и изтеглени от пътя от полицията сред какофония от шум от барабани, свирки и въздушни клаксони.

Един протестиращ е бил ранен, съобщават местните медии, а шестима са арестувани, посочват от полицията. Други протестиращи наобиколиха полицейски ван, скандирайки „срам“.

Премиерът Бенямин Нетаняху беше в парламента за гласуването часове, след като беше изписан от болница след непланирана операция за поставяне на пейсмейкър в събота.

Противоречивите реформи поляризираха Израел, предизвиквайки една от най-сериозните вътрешни кризи в историята на страната.

Стотици хиляди демонстранти излизат по улиците всяка седмица от началото на годината в знак на протест срещу това, което според тях е атака срещу демокрацията. Правителството твърди, че реформите служат за укрепване на демокрацията, като представя аргумента, че Върховният съд е натрупал твърде много власт над политиката през последните десетилетия.

Задълбочавайки кризата, хиляди резервисти, включително пилоти от военновъздушните сили, които са от решаващо значение за офанзивните и отбранителните способности на Израел, заплашват да се оттеглят от доброволна служба. Подобно безпрецедентно несъгласие предизвика тревога за потенциалното въздействие върху военната готовност на Израел.

Бивши ръководители на израелските служби за сигурност, върховни съдии и видни юридически и бизнес фигури също се обявиха против реформите на правителството.

Мерките бяха критикувани и от американския президент Джо Байдън, който в най-категоричните си коментари досега призова за отлагане на спорния законопроект.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ