CNBC: Украйна се опитва да спре разпространението на умората от войната сред съюзниците

CNBC: Украйна се опитва да спре разпространението на умората от войната сред съюзниците

CNBC: Украйна се опитва да спре разпространението на умората от войната сред съюзниците

Украйна се опитва да задържи международните си поддръжници близо до себе си, тъй като страничните ефекти от войната с Русия, както и сложните въпроси, свързани с дипломатическите гафове, умората от конфликта и изборите, заплашват да намалят подкрепата за каузата, съобщи CNBC .

Спад на подкрепата на мерките в подкрепа на Киев

Проучванията на общественото мнение в Европа и САЩ, проведени това лято, показват, че като цяло се наблюдава спад в подкрепата за мерките в подкрепа на Украйна, особено когато става въпрос за допълнително финансиране и доставка на военно оборудване.

"Изглежда, че както в Европа, така и в САЩ се очертават партийни разделения по отношение на подкрепата за Украйна", отбелязаха в понеделник геополитическите анализатори от Teneo risk advisory, като добавиха, че правителствата имат предвид, че трябва да дадат приоритет на вътрешната политика и на политиките си пред Украйна, особено като се има предвид, че на хоризонта предстоят избори в редица съюзнически държави като Полша, Словакия и САЩ.

Поради това съществуват опасения, че Русия "усеща миризмата на кръв" и може да се опита да се възползва от слабостите и разломите в партньорствата на Украйна, тъй като наблюдава как се променя общественото отношение към войната.

Руските анализатори със сигурност смятат, че президентът Владимир Путин разчита, че подкрепата на Запада намалява както в политически, така и във военен план. Един от известните руски академици, историк и писател Сергей Медведев заяви, че е притеснен за решимостта на Запада в Украйна като отбеляза "Мисля, че Западът се уморява".

"Всички са разтревожени за изборите в САЩ през 2024 г. и за настроенията на американската общественост, и особено ако Тръмп или републиканците като цяло се върнат на власт. Така че има много променливи и тук има много въпросителни", заяви той пред CNBC.

Макс Хес, сътрудник в Института за външнополитически изследвания и автор на книгата "Икономическа война: Украйна и глобалният конфликт между Русия и Запада", заяви пред CNBC във вторник, че "Путин несъмнено "играе дългата игра", така да се каже, и вярва, че времето ще бъде на негова страна, за което свидетелства последният план за удвояване на бюджета за отбрана (отново) за следващата година".

"Има всички основания да се смята, че потенциалното раздробяване на Запада е нещо, от което той иска да се възползва и в което активно ще се стреми да се включи", каза Хес, като добави, че "той се нуждае от раздробяване в някоя голяма държава [като] Германия, Франция, Великобритания, САЩ".

CNBC се e свързала с Кремъл за отговор на коментарите и очаква отговор.

Когато миналата седмица между Полша и Украйна избухна публичен разрив, Кремъл бързо се възползва от напрежението, припомня още CNBC.

Прессекретарят на Путин Дмитрий Песков заяви пред репортери (с повече от скрит намек за злорадство), че Русия "вижда, че има определени търкания между Варшава и Киев" и прогнозира, че "тези търкания между Варшава и Киев ще се увеличават".

Москва вероятно е наблюдавала проблемите, които през цялото лято възникваха между Украйна и нейния съюзник и съсед Полша във връзка с износа на селскостопански продукти.

В края на краищата Русия създаде условия за повишаване на напрежението в Източна Европа, след като се оттегли от сделката за черноморското зърно през юли, което означава, че по-голямата част от украинския селскостопански износ трябваше да се транспортира по сухопътен, железопътен или речен път през Източна Европа, а не по море.

Това оказа допълнителен натиск върху региона, който се опитваше да се справи с пренасищането с внос на по-евтино украинско зърно, което според земеделските производители запълваше складовете, понижаваше вътрешните цени и изкривяваше вътрешните пазари, припомня CNBC.

През лятото източноевропейските страни получиха облекчение, когато Европейската комисия им разреши да ограничат вноса на пшеница, царевица, рапица и слънчоглед, което на практика означава, че зърното ще преминава през източноевропейските страни, но няма да се консумира или съхранява в страната.

Когато обаче това ограничение беше отменено по-рано през септември, Полша и няколко други държави решиха едностранно да запазят ограниченията, което разгневи Киев.

Напрежението достигна връхната си точка миналата седмица, когато Украйна подаде искове срещу Полша, Унгария и Словакия в Световната търговска организация заради отказа им да отменят ограниченията, а след това се влоши, когато президентът Володимир Зеленски намекна пред Общото събрание на ООН, че някои украински съюзници само са симулирали подкрепа за Киев.

Това предизвика яростни упреци от страна на Варшава, като посланикът на Украйна беше извикан, за да обясни забележките, след което министър-председателят Матеуш Моравецки обяви, че Полша повече няма да изпраща оръжия на Украйна и ще се съсредоточи върху собствените си военни нужди.

Вътрешни нужди 

Полша е един от най-големите индивидуални донори на военна помощ, изпращайки танкове и изтребители от съветската епоха, на Киев след нахлуването на Русия през февруари 2022 г., както и предоставяйки хуманитарна помощ на милиони украински бежанци, бягащи от войната.

Въпреки това през следващите няколко седмици в Полша и съседна Словакия ще се проведат избори, като според анализатори изтъкването на вътрешните проблеми на Украйна трябва да се разглежда като опит за привличане на електората. Анализаторите от Teneo отбелязват, че подобно на Полша най-вероятният победител в предстоящите избори в Словакия също е обещал да спре военните доставки за Украйна.

"Междувременно съобщението на президента на САЩ Джо Байдън от миналата седмица за доставка на повече системи за противовъздушна отбрана и боеприпаси за Украйна беше прието хладно от изолационисткото крило на Републиканската партия. Всъщност мнозинството от републиканските избиратели се противопоставят на допълнителното финансиране за Украйна", се казва в бележка на Teneo.

Описвайки разногласията между Полша и Украйна миналата седмица като "първото значително вътрешнокоалиционно разпалване на войната", Иън Бремър, президент на Eurasia Group, заяви, че това трябва да подейства като сигнал за тревога за потенциална сеизмична политическа промяна и в САЩ, ако след президентските избори през 2024 г. в Белия дом е републиканец.

"Спешността в Европа нараства - особено предвид очакванията за номинация на Тръмп и нарастващия потенциал той да стане президент - нещо, за което повечето европейски лидери едва сега започват сериозно да мислят."

Преобладават по-хладни глави?

През уикенда като че ли имаше опити за охлаждане на напрежението; Зеленски посети Полша на връщане към Украйна от едноседмичния си престой в САЩ, където се срещна с медицинския персонал, оказал помощ на Украйна, а във вечерното си обръщение благодари на "цяла Полша за безценната подкрепа и солидарност, които помагат за защитата на свободата на цяла Европа".

Междувременно президентът на Полша като че ли смекчи и тона на неотдавнашната реторика на Варшава спрямо Украйна, като в неделя заяви пред полски вестник, че "трябва да овладеем емоциите си, защото нека не забравяме кой ще спечели най-много, ако пътищата на Полша и Украйна се разминат", намеквайки за Русия.

"Последствията могат да бъдат трагични", заяви президентът Анджей Дуда пред полски вестник в неделя.

Дуда отбеляза, че коментарите на Зеленски пред Общото събрание на ООН може да са били предизвикани от стрес. "Да не забравяме, че Зеленски е подложен на огромен натиск. Той изпраща хора на фронта, често на смърт", каза той пред полския вестник "Супер Експрес".

Относно разходите за отбрана Анджей Дуда заяви, че новото оборудване "трябва да послужи за укрепване на полската армия", преди да бъде изпратено още в Украйна, но не изключи възможността за повече оръжие за Киев. "Това не означава, че изобщо няма да предадем въоръжение на Украйна", каза той и добави, че "когато старото оборудване бъде заменено с модерно, не виждам проблем да изпратим това [старото оборудване] на украинците".

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ