Денков: Няма нищо скрито за изграждането на седми и осми блок на АЕЦ "Козлодуй"

Денков: Няма нищо скрито за изграждането на седми и осми блок на АЕЦ Козлодуй

Денков: Няма нищо скрито за изграждането на седми и осми блок на АЕЦ "Козлодуй"

Няма нищо скрито за изграждането на седми и осми блок на АЕЦ "Козлодуй". Това заяви на брифинг премиерът Николай Денков по повод днешното решение на Министерския съвет, с което започва реализацията на строителството на седми и осми блок на АЕЦ "Козлодуй".

Денков коментира изказването на президента Румен Радев, според когото възможностите за това не са достатъчно добре проучени, а "АЕЦ ще се изгражда като магистралите – на тъмно". 

"Какво "на тъмно" има в решение на Народното събрание, взето през месец януари 2023 г.? Какво "на тъмно" има в решението на Министерския съвет, което взехме днес? То е достъпно. Няма нищо, което да е скрито по отношение на договорите, които бяха публично подписани с "Уестингхаус" и с фирмите, които могат да участват в строителството. Това е някаква пропагандна хватка, която няма нищо общо с истината. По същество започва процесът, с който се структурира и финансира компанията, която ще осъществи строителството на седми блок на АЕЦ "Козлодуй". Индикативният срок е до 2033 г., но това са доста сериозни инвестиции, усилия и средства, така че реалната работа започва с това решение. За бъдещия осми блок на ядрената електроцентрала е необходимо да се направи оценка на въздействието върху околната среда. С това решение ние започваме процеса", каза Николай Денков. 

"По отношение на приказките за "хранилки" и други доста по-конкретни обвинения, отговорът е ясен – завеждам дело срещу хората, които твърдят такива неща. Това вече съм го решил". Това заяви премиерът Денков по повод отправената критика към правителството от Делян Добрев от ГЕРБ. Припомняме, че Добрев каза: "Хранилката на "Лукойл" се оказва много голяма, в нея има членове на кабинета, министри". 

Единственият ангажимент, който аз съм поемал, е, че "Лукойл" ще платят данъците, които дължат за годината, без да се търсят "вратички" в това отношение, заяви в отговор на журналистически въпрос министър-председателят. 

Ясно съм казал че „Лукойл“ са поели ангажимент до края на годината да платят всички данъци, които се полагат съгласно нашето законодателство и да не се опитват да ги отлагат, тъй като имаше такива възможности. Никога не съм казвал суми, от типа на тези, които бяха лансирани от други участници в тази среща. Голяма част от информацията, която е предоставена от други лица, всъщност е по-скоро дезинформация, отколкото информация. Правителството трябва да спазва законите. Това, че някой е направил "калпави" закони, не означава, че трябва да нарушим закона, за да изпълним нечии желания, коментира премиерът.

Денков каза, че не разполага с точен размер на сумата, която "Лукойл" се очаква да плати. Министър-председателят посочи още, че след предишните дискусии, с които беше взето решение за съкращаване на срока на дерогацията до октомври 2024 г., от "Лукойл" са поставили въпроса, че биха могли да използват една възможност за признаване на разходи при модернизиране на рафинерията. Това би означавало, че те ще си приспадат дължимите данъци за сметка на тези разходи. Денков каза, че това е причината да помоли началника на кабинета да попита "Лукойл" действително ли смятат да действат по този начин, защото не е това, което се очаква. Отговорът им беше, че няма да се възползват от тази възможност, а ще платят всички дължими данъци в срок през тази година, каза Николай Денков. 

Според него в дискусията през последните дни, хора, заложили законови текстове, които не са приложими, и не са приложени досега, се опитват да скрият този проблем с обвинения към правителството, че не е събрало данъци, които по същество няма как да бъдат събрани на база на съществуващите закони. 

Премиерът съобщи още, че България е класирана на първо място по напредък, свързан с върховенството на закона. "Разбира се, това не е изненада за хората, които през последните месеци се занимавахме с проектите и обсъждахме с парламентарните групи промени в законите, свързани с развитието на правосъдната система, това не е изненада. Усилията, положени през последните няколко месеца, започна да дава резултати. Първият резултат беше премахването на Механизма за наблюдение на България. Това е вторият, който получава такава международна оценка", поясни той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ