Галъп: Между шест и осем партии влизат в парламента, ако изборите бяха днес

Галъп: Между шест и осем партии влизат в парламента, ако изборите бяха днес

Галъп: Между шест и осем партии влизат в парламента, ако изборите бяха днес

Между шест и осем партии биха влезли в парламента, ако изборите са днес. Това показват резултатите от проучване на "Галъп интернешънъл болкан" по поръчка на Българското национално радио. Изследването е проведено между 2 и 10 септември сред 1002 пълнолетни българи чрез пряко интервю с таблети по метода "лице в лице". 

Ако изборите бяха в първата десетдневка на септември, ГЕРБ-СДС биха получили 25,9% от потенциалните гласове, а "Продължаваме промяната" – 19,2%. Трета се нарежда ДПС с 11,5% от гласовете, следвана от „Възраждане“ с 11,3%. "БСП за България" получава подкрепата на 9,8% от анкетираните, а "Демократична България" – на 7,6%. Малко над четирипроцентовата бариера са "Има такъв народ" с 4,3% подкрепа и "Български възход" – с 4,2%. Под бариерата остават "Изправи се, България" и ВМРО, които получават гласовете съответно на 1,7% и 1,5% от запитаните. 

Основната битка в тази кампания е между ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната" и подредбата им ще зависи от степента, в която ПП успее или не успее да мобилизира привържениците, с които разполага, да гласуват, коментират от "Галъп". ГЕРБ от своя страна изглеждат в достатъчна степен консолидирани, макар видимо да не растат. 

ДПС и „Възраждане“ засега изглеждат като преки конкуренти в класирането. Заради очаквания вот за ДПС от чужбина, както и заради трудно уловимите тенденции на потенциална мобилизация на по-радикални привърженици на „Възраждане“, трудно предвидимо e мястото на тези партии, както една спрямо друга, така и в самата подредба, коментират социолозите. 

Очаква се в изборите да участват 49% от имащите право на глас, което е около 2.6 милиона души. 

* Методология: Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Изследването е проведено между 2 и 10 септември сред 1002 души с таблети по метода "лице в лице". Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 54 хиляди души. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ