Политическите коментари преди дебатите по вота на недоверие

Политическите коментари преди дебатите по вота на недоверие

Политическите коментари преди дебатите по вота на недоверие

Точно в 11 часа депутатите се събират на извънредно заседание в Народното събрание за обсъждане на точка единствена в дневния ред - проектът на решение за гласуване на вот на недоверие към правителството на Кирил Петков, което беше внесено от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Опозицията обяви преди седмица, че вотът е за провала на правителството във финансово – икономическата политика.

Според правилника на парламента гласуването става не по-рано от 24 часа след приключване на дебата. Проектът за решение се смята за приет, когато за него са гласували повече от половината от всички народни представители или минимум 121. При отхвърляне на предложение за недоверие на Министерския съвет ново предложение за недоверие на същото основание не може да бъде направено в следващите 6 месеца. 

При успех на вота ще се задейства процедура за  формиране на кабинет в рамките на този парламент с мандат на "Продължаваме промяната". Ако не се стигне до съставяне и приемане на ново правителство, президентът дава втория мандат на втората по големина парламентарна група, която в случаяе тази на ГЕРБ-СДС, а при неуспех и от тяхна страна, президентът връчва трети мандат на избрана от него политическа сила в Народното събрание. В случай, че и тези процедури не успеят да излъчат кабинет, държавният глава разпуска парламента и насрочва дата за предсрочни избори. Решителният ден е утре, когато вотът ще бъде гласуван.

Няма да бъде лесно, ако вотът на недоверие не мине. Всеки ден ще е борба за приемане на законодателните решения, но вярвам, че с воля, работа и труд, ще успеем да постигнем добри резултати. Това каза преди дебатите за вота на недоверие председателстващият НС Мирослав Иванов от "Продължаваме промяната". Той потвърди, че Никола Минчев ще бъде кандидатурата на ПП за председател на НС.

"Г-н Минчев има пълната подкрепа, моя и на цялата парламентарна група. Той е абсолютно достоен кандидат и си върши прекрасно работата. Вярвам, че ако бъде избран отново за председател на НС, ще я върши с професионализъм и достойнство. Не виждам много опции пред опозицията да предложат човек, който би се справил по-добре от него и който би имал по-високи нравствени, морални и професионални качества", каза Иванов. 

"Резултатите от вота на недоверие ще зависят от съвестта на шестима депутати, колкото са недостигащите гласове на управляващата коалиция, за да постигне парламентарно мнозинство", коментира министърът на финансите Асен Василев, който днес  откри Софийския икономически форум. 

Той отбеляза, че законодателната програма на парламента по актуализацията на бюджета е направена, без да се налага да работи събота и неделя. "Ако се наложи, ще работим допълнително", ангажира се Василев.

"След като бъдат направени всички предложения към Комисията по бюджет и финанси, ще бъдат разгледани и остойностени от Министерството на финансите. Ще работим с колегите в комисията, за да бъдат приети разумните приложения, а не толкова разумните по възможност да бъдат отхвърлени", каза още Асен Василев. 

"В залата се вижда дали ДПС играе роля, няма как да подкрепиш един министър-председател, който не се съобразява с изказа си, подканва всички да се вдигнат срещу ДПС, насочвайки националистическия вот. Това са неприемливи неща", заяви Рамадан Аталай от ДПС при влизане в парламента.

"Ще гласувам по съвест, както ме и посъветваха", каза Пламен Николов от "Има такъв народ", бивш кандидат за премиер на партията.

"Гласуването на вота на недоверие ще е утре, може и да е вдругиден. Не е ясно какъв ще е резултатът. Възможността вотът да мине или да не мине е 50:50. Ние ще се опитаме да убедим народните представители, че сега не е време за избори, защото имаме толкова много кризи, които искат решение и наличие на парламент", каза Атанас Атанасов от ДБ, който определи мотивите за вота като несериозни.

Той заяви, че няма информация друг от ИТН да се отцепи, но не изключва някой от другите политически сили да участва във вота като не се яви на гласуването, например. Атанасов каза също, че ще попита ГЕРБ как така се е случило да внесат вота на недоверие, когато България е трябвало да вземе позиция по темата за вдигането на вето върху Република Северна Македония.

"Нашата формация не се страхува от избори, но интересите на страната не са за това да има турбуленции и избори. Мотивите за вота, сигурно има и валидни финансови притеснения, но тях трябва да обсъдим спокойно в бюджетната процедура, а не да хвърляме държавата в политическа криза", заяви съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов. По думите му полза от този вот имат полза хората, които искат да създадат стагнация и хаос. "Далеч сме от това да можем да стабилизраме бързо и лесно управлението, а трябва да го направим, с оглед на важните неща, които трябва да се свършат в следващите 6 месеца, коментира Христо Иванов.

"Имаме много работа, с вотове на недоверие няма да стане. Нямат икономически аргументи да свалят правителството, не сме изпратени тук да си играем на вотове на недоверие", коментира Румен Гечев от БСП. По думите му опозицията има само политически мотиви да иска оставката на кабинета Петков. 

"Правителство на малцинството е възможна и приложима формула в много държави. Важно е какво искаме да свършим, важна е актуализацията на бюджета, както и 22-та закона по Плана за възстановяване. Заслужава си да опитаме тези законопроекти да бъдат приети, защото обратното означава избори. Трябва да се търси вариант за ново правителство в рамките на този парламент, ако вотът мине", заяви министърът на икономиката и лидер на БСП Корнелия Нинова.

Според нея истинските мотиви на ГЕРБ не са посочените официално. "Всъщност статуквото и старият модел искат да свалят това правителство, за да реставрират старото положение. Ще защитим нашата работа с числа и ще видите, че статистиката опровергава всякакви измислени мотиви за вот за икономика. Има ръст на БВП, инвестиции и потребление и износ, който показва по-добро развитие спрямо същия период на миналата година когато управляваха ГЕРБ", посочи Нинова. 

По думите й, след събиране на Националния съвет на БСП ще се реши дали партията би участвала в нова коалиция.

"Свалихме доверието от това правителство и излязохме от коалицията, какъв по-голям жест искате да направим, за да знаете как ще гласуваме", заяви председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов.

По думите му натискът към депутати от ИТН продължава, под формата на смс-и и обаждания от страна на премиера Кирил Петков. "Аз с трима съм говорил, на трима се е обаждал със сигурност. Даже и в момента имат нова тактика - звънят на техни приятели, защото някои от колегите спряха да му вдигат на Киро и той почва през други хора да ги тормози", заяви Йорданов. 

"Няма основание за промяна на решението на "Възраждане" за вота на недоверие", каза лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "Този парламент е категорично компрометиран, тотално изчерпан и напълно делегитимиран и трудно може да представлява другиго освен хората в него. Крайно време е да отидем на нови избори, които да бъдат средство за прочистване на политическата система от шлаката и мътилката, които убиват бъдещето на България", заяви той. Според него доверието в правителството никога не е било толкова ниско. Костадинов се надява при нови избори българският народ да има свои представители, а не "народни предатели, които защитават чужди политики".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ