Денков и Габриел на блиц контрол: Приемането ни в Шенген остава основен приоритет

Денков и Габриел на блиц контрол: Приемането ни в Шенген остава основен приоритет

Денков и Габриел на блиц контрол: Приемането ни в Шенген остава основен приоритет

Приемането ни в Шенген остава основен приоритет за нашата държава. Това увериха премиерът Николай Денков и вицепремиерът Мария Габриел, които участваха в първия блиц контрол на Народното събрание от есеннната сесия. 

"Страната ни не е променила приоритетите си за членството на България в Шенген въпреки възраженията на Нидерландия и Австрия. За Нидерландия е важна ефективността на правосъдната система, а за Австрия справяне с нелегалната миграция. В това отношение приоритетите не са се променили. Просто трябва да продължим със същото темпо. Ако може да го ускорим, за да може и двете държави да загубят всички аргументи, които досега са използвали, опитвайки се отново да спрат България за приемане в зоната Шенген", каза премиерът акад. Николай Денков. 

Денков подчерта, че за Нидерландия решаващ въпрос е колко добре работи правосъдната система в България и страната очаква от Европейската комисия доклад, който да отрази как са се променили правилата и законите у нас и как се прилагат. Австрия пък очаква да бъде сигурна, че България прави всичко възможно да минимизира притока на мигранти през нейните граници, каза още той.  

Премиерът отговори на въпроси на депутата от "Има такъв народ" Гроздан Караджов, свързани с думите на председателя на ГЕРБ Бойко Борисов, че Алексей Петров е бил близък с бащата на Кирил Петков.  

"В подготовката на законодателната и управленската програма и в обсъждането на министрите никога по никакъв начин никой не е споменавал името на Алексей Петров. Не познавам Алексей Петров, никога не съм говорил с него, виждал съм го два пъти на срещи, на които са присъствали работодателските организации. Никога не съм чувал за срещи с Алексей Петров на когото и да е било преди да стане убийството, след което изтече такава информация в медиите", коментира Денков.

Кадър от излъчване на живо във фейсбук страницата на NOVA NEWS

"Ние трябва да бъдем член на Шенгенското пространство не защото само и единствено сме изпълнили техническите критерии, а защото с членството на България и Румъния в Шенгенското пространство ние реално можем да допринесем за неговото укрепване и по-добро функциониране. За мен ще бъде изключително важно, отговаряйки на въпросите, които повдигат все още Австрия и Нидерландия да не допускаме да бъдат добавяни условия, които не са важали до нито една друга държава членка, когато се е присъединявала към Шенгенското пространство", заяви вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел.

Тя препоръча на народните представители да проявят още по-голяма активност по темата при контактите със свои колеги народни представители от други страни. 

По отношение на Нидерландия тя коментира, че имаме няколко добри новини, свързани с приетите от НС законопроекти, но има и още няколко нужни стъпки, които трябва да се предприемат.

"МВнР не е компетентно по нито един от законите, които трябва да бъдат приети и са свързани с Шенгенското пространство", каза още Мария Габриел. Според нея, темата за нелегалната миграция трябва да бъде държана високо в дневния ред на страната ни.  

Вицепремиерът отговори на въпрос на председателя на "Възраждане" Костадин Костадинов, който заяви, че в ЦИК се е провела среща между Габриел, министъра на финансите Асен Василев и посланика на Великобритания. Габриел отговори, че тя е поканена на срещата от ЦИК и посочи, че няма никакъв риск за каквато и да е била намеса в изборите.

По случая с Милан Димитров, съден в Гърция, за да бъден екстрадиран в САЩ, за когото Костадинов говори по-рано, Габриел заяви, че не смята, че "българските граждани заслужават да бъдат подвеждани, макар и по доста изкуствен начин с думи, които определено не представят фактите такива, каквито са". 

"Министерството на външните работи няма компетенции по въпроси, касаещи лица, обявени за международно издирване с цел арест и екстрадиция. Те са изцяло в правомощията на Министерството на вътрешните работи и на правосъдието. Декември м.г. бащата на Милан Димитров се свързва с дежурния консул и той провежда разговори с полицейските служители, които го информират, че става въпрос за заповед от Интерпол. След това бащата на Димитров заявява пред консула, че имат нает адвокат и повече помощ не е търсена, освен за тема, свързана със здравословното състояние на Димитров. МВнР следи случая", стана ясно от думите на Мария Габриел.

Кадър от излъчване на живо във фейсбук страницата на NOVA NEWS

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ