Наводнените села в Карловско се нуждаят от нова инфраструктура

Наводнените села в Карловско се нуждаят от нова инфраструктура

Наводнените села в Карловско се нуждаят от нова инфраструктура

Селата в Карловско, които пострадаха след наводненията, се нуждаят от чисто нова инфраструктура. Това заяви пред БНТ служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков. 

Максимално бързо трябва да бъдат разчистени щетите от пороя – земната маса и дървеният материал по улиците и дворовете на хората. След това ще започне много важен момент за инфраструктурата на селата. Има паднали мостове, улиците са в тежко състояние, няма вода. Със сигурност ще има щети върху водопреносната мрежа и много внимателно и постепенно трябва да бъде пускана водата“, уточни Иван Шишков. 

Днес кметът на Карлово Емил Кабаиванов и областният управител на Пловдив Ангел Стоев ще присъстват на заседанието на Министерския съвет, за да се установи начина, по който ще бъдат изплатени средства на засегнатите от наводненията села и как ще бъдат възстановени. Държавата, както е помагала, ще помогне със средства и с капацитет като интелектуален потенциал, каза още министър Шишков.

По думите му, в момента всички институции, които могат да помогнат при разчистване на наводненията, помагат. Включила се е и държавната фирма "Автомагистрали", и служители от тол системата.

"В момента никой не може да направи сметка какви са щетите. Предстои голяма експертна работа и като възстановяване, и като строителство, проектиране и пълен анализ на ситуацията. На практика селата буквално се нуждаят от чисто нова инфраструктура в основната си част. Това, което видях в петък, не съм си представял, че мога да видя. Реката беше излязла в огромни количества от коритото си. На живо мога да уверя, че гледката беше още по-потресаваща. Важното е, че няма жертви", каза Шишков.

Трябва да се направи оценка на щетите и проекти за възстановяване, посочи той. По думите на регионалния министър, когато има бедствие, може директно да се възлагат проекти за възстановяване. "Да се строи и без строителни книжа в рамките на бедствието и след това в процеса на строителството да се създават и книжата. Законът го позволява точно заради такива случаи. Много важно е да се направи анализ за пропуските, но можем да го направим съвсем безпристрастно поради това, че служебният кабинет е от един месец. Най-важното е не да си прехвърлят институциите вината една на друга, а да се помогне на хората. Необходимо е да се направи анализ къде са пропуските, но аз считам, че основната причина е природното бедствие", каза още министърът.

За интерконектора с Гърция министър Шишков заяви, че при проверката в петък е имало огромна разлика от предишната проверка. "Има пълна мобилизация за строителството, останах изключително доволен. До края на седмицата са останали две неща - асфалтирането на пътя и довършване на противопожарната защита. Има напредък за Акт 16", допълни Шишков. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ