Георги Първанов: Служебното правителство разчиства пътя за бъдещо управление на ГЕРБ

Георги Първанов: Служебното правителство разчиства пътя за бъдещо управление на ГЕРБ

Георги Първанов: Служебното правителство разчиства пътя за бъдещо управление на ГЕРБ

Служебното правителство – съзнателно или не, разчиства терена за едно бъдещо управление на ГЕРБ. Затова е толкова важно ГЕРБ да не управлява самостоятелно, това би било пагубно за страната. Това каза лидерът на АБВ Георги Първанов в предаването „Добро утро, България!” на ТВ7.

По думите му смените в ръководствата на ключови агенции и държавни институции от служебния кабинет са в известна степен очаквани, тъй като част от наследството от предишната власт е „нездравословно и трябва да бъде изрязано“. 

„Има много хора, които са политически назначения, но усещането ми е, че те се заместват с други назначения, които намирисват на партийно. Трябва да се освободим от това“, каза Първанов, цитиран от "Фокус".

Лидерът на АБВ определи като безотговорно заявлението на Бойко Борисов, че ще се откаже да управлява, ако няма мнозинство в 43-тия парламент. Според него с това Борисов цели да вдигне избирателната активност в полза на ГЕРБ. 

„Аз обаче мисля, че точно такъв тип призиви трябва да стъписат хората и да ги накарат да подкрепят други формации, защото едно по-балансирано управление е гаранция, че ще има корективи във властта, че няма да има „калинки“, че ще има последователност и приемственост. Когато си получил високо доверие на гражданите, ти си длъжен да намериш формулата на управлението, дори с цената на някой компромис“, категоричен бе Георги Първанов. 

По думите му е много вероятно формирането на една бъдеща четворна коалиция, в която в светлата част ще бъдат ГЕРБ и Реформаторският блок, а ДПС и ББЦ биха били задкулисните партньори.

Трябва да има и промяна на държавното устройство със засилване на президентските правомощия, смята бившият държавен глава. 

По думите на Първанов, българският парламент и самата идея за парламентаризъм са се „изхабили“, а това води до неефективност на институцията като цяло. Конкретните поводи за повдигането на въпроса за промяна на държавното устройство е искането на президента за провеждане на референдум за промяна в изборното законодателство и президентското вето, допълни той.

„Няма обяснение това, че един президент предлага референдум и едно „мнозинство“ – няколко обединени партии, чиито избиратели не надхвърлят 1 милион – спира инициативата на държавния глава. Няма управленска, политическа и морална логика в това. Или ветото – президентът връща един закон, той се преодолява със същия брой гласове, необходими за утвърждаването на един законопроект“, обясни Първанов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ