Има нарушение в случайното разпределение на делото "КТБ" в съда

Има нарушение в случайното разпределение на делото КТБ в съда

Има нарушение в случайното разпределение на делото "КТБ" в съда

Има нарушения в процедурата по разпределение на делото за фалита на КТБ. Констатацията идва от проверката, която специална комисия от Висшия съдебен съвет започна по случая на 13 ноември. В доклада на кадровиците са посочени сериозни пропуски в системата за случайно разпределение на делата в Софийския градски съд.

Ясен отговор на въпроса има ли манипулация в избора на съдия по делото „КТБ” обаче все още няма. Правосъдният министър Христо Иванов заяви, че проблемът със системата е игнориран през годините и ВСС си е затварял очите. 

В проверката, с която ВСС натовари трима от членовете си, се включи и външния експерт от Министерския съвет Васил Величков. Сред неговите констатации в заключителния доклад е и тази, че системата не е достатъчно надеждна и може да се манипулира от всеки потребител с достатъчно технологични познания. Повод за проверката станаха съмнения, изборът на съдия-докладчик по делото за фалита на КТБ е направен чрез вмешателство в системата за случайно разпределение на делата Law Choise. 

Протоколът от първото разпределение на делото беше изпратен със закъснение до ВСС и ръководството на Софийския градски съд обясни това с временно прекъсване на интернет връзката в Съдебната палата. Проверката на комисията обаче е показала, че това не е вярно. Въпреки тревожните констатации в доклада, сигурни доказателства за манипулация в избора на съдия по делото не са открити, обясни Галя Карагьозова от ВСС, която е участвала в комисията. Мерки срещу ръководството на СГС няма да бъдат предприети. 

Въпреки това някои от членовете на съвета, сред които и правосъдният министър Христо Иванов, се обединиха около становището, че проблемът със системата за разпределение на делата на случаен принцип е сериозен. Дали е имало манипулация в избора на съдия по делото „КТБ” обаче не е въпрос, на който ВСС трябва да отговори.

„Дали е имало конкретна манипулация, никой от нас не може да знае и не може да твърди това е въпрос, който може да бъде установен само с експертиза в рамките на наказателното производство или проверка”, обясни министър Иванов. 

Правосъдният министър посочи три основни факта, които проверката на ВСС е констатирала - има нередовност в разпределението на делото за фалита на КТБ и обясненията, които са дадени от ръководството на СГС не се потвърждават като достоверни. 

Основният извод е, че системата подлежи на манипулация, но през годините този проблем е игнориран включително и от ВСС. „Има огромно нежелание (от ВСС) да се влезе в тематиката за случайното разпределение на делата, защото това ще изисква доста усилия и излизане от коловоза”, коментира пред журналисти Христо Иванов. Той припомни, че проблемът фигурира в три поредни доклада на Европейската комисия. Според него по-нататъшното изясняване на случая не е правомощията на ВСС, фактите обаче са в публичното пространство и прокуратурата е тази, която трябва да прецени дали да започне разследване.

Източник: Дарик

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ