Новият "Създател на крале" в България

Новият Създател на крале в България

Новият "Създател на крале" в България

През последните 15 години българските предизборни кампании всеки път се „изненадват“ от някой ярък новодошъл, пише сп. „Икономист“. В седмиците преди всички големи избори центърът на сцената се заема неизменно от нов играч, често обгърнат в аура от противоречия и популизъм.

През 2001 г., само два месеца преди парламентарните избори, бившият български престолонаследник Симеон Сакскобургготски основа политическо движение, което спечели вота и го направи премиер. През 2005 г. дотогава по-скоро непопулярната ултра-националистическа партия „Атака“ стана четвъртата по големина формация в парламента. А през 2007 г. новосъздадената партия ГЕРБ, ръководена от бившия бодигард на Тодор Живков Бойко Борисов, излезе начело в изборите за Европейски парламент – а също и на общите избори след две години.

Предизборната кампания през 2014 година обещава да бъде точно същата. Вотът през май е, поне на думи, за членове на европарламента. Като се има предвид обаче колко неравна бе първата година за управляващата коалиция, която се превърна в мишена за мащабни антиправителствени протести и поддържа мнозинството си на косъм, кампанията по-скоро прилича на подготовка за преждевременни общи избори. Наблюдателите очакват, че такива може да има до края на годината.

Този път новият играч на политическата сцена идва под формата на бивш тв водещ. Николай Бареков основа партия „България без цензура“ (ББЦ) в края на януари с призиви към предсрочни избори и обещания да работи за „капитализъм и пазарна икономика с човешко лице“. Подчертавайки популисткия характер на платформата си Бареков се закле, че „всички политици, които нарушиха закона, ще лежат в затвора“. Това е обещаният резултат от „Операция Чисти ръце“ на ББЦ, която предлага да се проверяват доходите и собствеността на всички български политици от последните 20 години.

Една такава яростна антикорупционна платформа може да се окаже привлекателна за много българи – жители на втората най-корумпирана държава в ЕС според неправителствената организация „Транспарънси интернешънъл“. Но скандалите около Бареков веднага опетниха лика на новата партия. На 25 февруари активистката група „Протестна мрежа“ изпрати сигнал до главния прокурор, до президента и до Европейската комисия за предполагаемите връзки на Бареков с организирана криминална групировка, в която по думите им също влизат скандалният депутат Делян Пеевски и влиятелният банкер Цветан Василев. Прокурорът Сотир Цацаров реагира още на следващия ден – той нареди на магистратите да проверят сигнала, а на Националната агенция за приходите – да направи данъчни проверки на тримата.

„Има огромно разминаване между състоянието на Бареков и декларациите му, че сам финансира партията си“, смята Николай Стайков от „Протестна мрежа“, който е и един от авторите на сигнала. „Освен това той има връзки с Пеевски и Василев, основно през медиите.“

Отношенията на Бареков с Пеевски и Василев се зараждат по време на предишната работа на журналиста, превърнал се в политик, в канал ТВ7, който е част от медийната империя на Пеевски. Тя, от своя страна, според слухове е финансирана от Корпоративна търговска банка, в която Василев е председател на Надзорния съвет и мажоритарен акционер. Именно номинирането на Пеевски за глава на ДАНС провокира над 200-дневните протести.

Без значение дали следствието ще открие доказателства за нередности, каквито Бареков категорично отрича да има, партията му вече се установи като сила, с която другите трябва да се съобразяват. Според скорошно проучване на „Галъп интернешънъл“, ако изборите бяха сега, тя би получила около 6 на сто от гласовете за евроизборите. Това би поставило „България без цензура“ на четвърто място, веднага сле ДПС.

Още по-смайващо е това, че без някога да е участвала в избори, партията на Бареков вече контролира трима депутати в настоящия парламент. В края на февруари Светлин Танчев от ГЕРБ и Румен Йончев от социалистите напуснаха партиите си и обявиха подкрепата си към ББЦ. Трети депутат – независимият Красимир Стефанов, ще работи за ББЦ като финансов експерт. Това може да се окаже козът, който ще превърне партията в „създателя на крале“ в парламента, тъй като управляващата коалиция в момента разполага със 119 депутати – с двама по-малко от необходимия за мнозинство брой.

„Бареков добре си изчисли нещата“, казва политическият анализатор Андрей Райчев. „След изборите може да се образува много стабилен двуполюсен модел и партията му може би ще бъде факторът, който ще разпределя властта.“

Сп. „Икономист“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ